Piątek, 4 września 2015. Imieniny Dalii, Idy, Rocha

Ostrołęka: Koncert Lecha Makowieckiego i zespołu Zayazd

2012-11-10 18:49:40 (ost. akt: 2012-11-11 08:37:40)

Autor: Robert Majkowski

Na dzień przed Świętem Niepodległości (10 listopada) w Ostrołęckim Centrum Kultury koncertował Lech Makowiecki i zespół Zayazd.

Artystę zapowiedział Arkadiusz Czartorystki, poseł na Sejm RP, oraz Janusz Kotowski, prezydent miasta, który przywitał licznie zgromadzonych na koncercie ostrołęczan.

– Jutro święto narodowe, państwowe, które zawsze jest pięknie obchodzone w Ostrołęce, i z tego powodu, jak powiedział mi Lech Makowiecki, przyjął zaproszenie z Ostrołęki – mówił Arkadiusz Czartoryski. – Lecha Makowieckiego nie można usłyszeć w TVN, Polsacie, TVP1, TVP2, za to będzie można usłyszeć w Ostrołęce. To są pieśni patriotyczne, które cieszą się popularnością.

Lech Makowiecki zagrał i zaśpiewał utwory ze swoich dwóch płyt: „Katyń 1940” i „Patriotyzm”. I to właśnie piosenką tytułową piosenką z tej drugiej płyty, odpowiadającą na pytanie co patriotyzm oznacza w czasie pokoju, rozpoczął swój koncert. Później padały akordy i słowa „Wołynia 1943”, „Szlochu”, „Klasztoru (Monte Casino”, „Czterdziestego Czwartego” czy „Katynia 1940 (ostatni list)”.

Wszystkie piosenki dotykają trudnej historii Polski. Opowiadają o bohaterstwie ginących za Polskę i o pamięci, którą jesteśmy im winni. Opisują uczucia tych, którzy walczą, a także tych, którzy czekają w domu na walczących. Przed każdą piosenką Lech Makowiecki poświęcał jej kilka słów. Publiczność dowiedziała się m.in., że popularna piosenka „Katyń 1940” powstała w około 5 minut, a żadne słowo pierwotnie napisane nie zostało zmienione w wersji oficjalnej utworu. Po bardzie występował zespół Zayazd.
(rob)

Komentarze 0 pokaż wszystkie komentarze w serwisie