Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Myszyniec: Jego wizytę sprzed stu lat upamiętnili tablicą

2013-08-15 14:44:35 (ost. akt: 2013-08-16 17:03:07)
Pamiątkową tablicę odsłonili burmistrz Myszyńca Bogdan Glinka (z lewej) i proboszcz parafii ks. Zbigniew Jaroszewski

Pamiątkową tablicę odsłonili burmistrz Myszyńca Bogdan Glinka (z lewej) i proboszcz parafii ks. Zbigniew Jaroszewski

Autor zdjęcia: Adam Wnęta

Podziel się:

Sto lat temu przybył do Myszyńca i zostawił po sobie ślad na co najmniej drugie tyle. Mowa o ks. Władysławie Skierkowskim, na którego cześć odsłonięto dziś (15 sierpnia) na ścianie RCKK drewnianą tablicę z jego wizerunkiem.

Pod koniec lipca minęła setna rocznica, kiedy to do Myszyńca zawita ks. Władysław Skierkowski, polski duchowny katolicki, badacz i popularyzator kultury kurpiowskiej, autor zbioru pieśni kurpiowskich "Puszcza kurpiowska w pieśni", a także sztuki teatralnej "Wesele na Kurpiach". Z tej okazji odprawiono uroczystą mszę św. w myszynieckiej kolegiacie. Następnie burmistrz Myszyńca Bogdan Glinka i proboszcz parafii ks. Zbigniew Jaroszewski odsłonili pamiątkową tablicę na frontowej ścianie budynku RCKK. W wydarzeniu wzięli udział okoliczni mieszkańcy, większość z nich ubrana w kurpiowskich strojach. Tą wyjątkową postać przybliżył zgromadzonym dyrektor placówki opatrzonej jego imieniem.

- Jechał furmanką od strony Chorzel i wjeżdżając do Myszyńca usłyszał śpiew kurpiowskiej piosenki "Leć głosie po rosie" i to był ten moment, w którym umiłował on Ziemię Kurpiowską, pieśni kurpiowskie, nasz folklor - mówił Zdzisław Ścibek, dyrektor RCKK. - Wspominał to po latach, że ta piosenka utkwiła mu w pamięci na całe życie.

Pamiątkowa tablica z płaskorzeźbą wizerunku patrona RCKK i napisem "Księdzu Władysławowi Skierkowskiemu w stulecie przybycia do Myszyńca, wykonał artysta ludowy Kazimierz Kakowski. W trakcie odsłonięcia kapela ludowa zagrała marsza, następnie odśpiewano kurpiowski hymn.
aw

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB