Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Komputer jako wsparcie dla pracy nauczycieli

2014-04-25 21:06:08 (ost. akt: 2014-04-28 19:43:56) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Współczesny świat bez wątpienia dąży do skomputeryzowania jak największej ilości elementów naszego życia. Podobnie dzieje się to z edukacją i szkołą. Czy jest to proces zły? Absolutnie nie, dzięki specjalnie zaprojektowanym i dostosowanym do potrzeb nauczyciela programom, uczniowie będą mieli większą szansę na otrzymanie pomocy, której potrzebują.

E-dzienniki i różne inne programy umożliwiające ewaluację wewnętrzną sprawią, że nauczyciel bez problemu wyłapie te osoby w klasie, które są wybitne na tle reszty klasy, ale także te, które potrzebują nieco indywidualnej pomocy, aby w pełni rozwinąć skrzydła i osiągnąć szczyt swojej możliwości. E-dzienniki wprowadzają dodatkowy sposób komunikacji między ciałem pedagogicznym szkoły, a rodzicami, którzy teraz mogą stale śledzić poczynania naukowe swoich dzieci. Komputeryzacja szkoły to jednak więcej zalet niż tylko elektroniczny dziennik - to także wiele narzędzi wspierających pracę nauczyciela, które sprawiają, że lekcje są ciekawsze, a wiedza łatwiejsza do przyswojenia. I tak posiadamy wiele programów, które ułatwią zrozumienie zawiłości świata poprzez wizualizację zagadnień, a także tablice elektroniczne, które pozwalają na przeprowadzanie zajęć w bardzo interaktywny, dostosowany do poziomu i potrzeb klasy sposób.
Dzięki tym ułatwieniom nauczyciel może z łatwością rozwiać wszystkie wątpliwości i zaszczepić w swoich wychowankach naturalną potrzebę rozwoju i nauki. Liczne istniejące na rynku programy pozwalają na takie czynności jak ewaluacja wewnętrzna klasy, planowanie zajęć, prowadzenie rejestru zajęć, przygotowywanie testów i sprawdzianów dostosowanych do aktualnych wymagań egzaminacyjnych, a także są doskonałym sposobem kontaktu między rodzicami, uczniami a ciałem pedagogicznym szkoły. Dzięki usprawnieniom technicznym nauczyciel może śledzić indywidualny rozwój każdego ucznia, dzięki temu szybciej zauważyć problemy, które staną na drodze do zdobycia edukacji i rozwiązać je tak, by uczeń wyniósł z tego jak najwięcej korzyści.

Czy komputer może zastąpić interpersonalny kontakt ucznia i nauczyciela? Oczywiście, że nie. Natomiast może go bardzo pogłębić - dzięki metodzie e-learningu, czyli elektronicznych lekcji, które można odtworzyć także w domu, uczniowie są bardziej zainteresowani tematem, a szkoła przestaje być już tylko przykrym obowiązkiem. Ułatwiające życie dobra techniki należy wykorzystywać we wszystkich dziedzinach życia, w tym także szkolnictwie.

Materiał zewnętrzny