środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Ostrołęka/Powiat: Uważaj na kleszcze

2014-07-12 10:10:50 (ost. akt: 2014-07-12 10:21:36)
Na rozmnażanie kleszczy ma wpływ pogoda. Ich rozrodczość wzrasta wilgotnym latem.

Na rozmnażanie kleszczy ma wpływ pogoda. Ich rozrodczość wzrasta wilgotnym latem.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Podziel się:

Wilgotne lato sprzyja rozmnażaniu kleszczy. Te pasożyty aby się rozwijać potrzebują nasycenia się krwią, żerując na ludziach i zwierzętach. Ugryzienie przez kleszcza nie jest bolesne, ponieważ w chwili ukłucia wprowadza on do organizmu substancje znieczulające i przeciwzapalne, a także przeciwkrzepliwe. Na kleszcze możemy się natknąć nie tylko podczas spaceru w lesie (żyją w ściółce leśnej), ale także przebywając w okolicy krzewów lub wysokich traw. Spotykamy je w wilgotnych lasach mieszanych, w zagajnikach, zaroślach, paprociach, na łąkach, pastwiskach i w parkach. Warto przypomnieć, jak sobie z nimi radzić.

Kleszcze są pajęczakami z rzędu roztoczy. W Polsce żyje ich 19 gatunków, na świecie ok. 900. Swoją aktywność zaczynają zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia, kiedy temperatura gleby przekracza 5 stopni Celsjusza. Trwa ona do pierwszych przymrozków, czyli zazwyczaj do przełomu października i listopada. Kleszcze są szczególnie aktywne w porze wieczornej i przed południem.

Nie tylko borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszcze przenoszą głównie bakterię Borrelia burgdorferi (powodując boreliozę) oraz wirusa odkleszczowego zapalenia mózgu ( choroba KZM- kleszczowe zapalenie mózgu). KZM przebiega w dwóch etapach – po 2-4 tygodniach od ugryzienia objawy, tj. bóle mięśni i wysoka temperatura mogą przypominać grypę. Choroba może ustąpić po kilku dniach albo nasilać się, wtedy do objawów dochodzi silny ból głowy, czy gorączka. W przypadku boreliozy najczęściej występującym objawem jest bezbolesny okrągły lub owalny rumień wędrujący. - Zmiana skórna powiększa się tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę. Ogólnymi objawy są: zmęczenie, bóle mięśni, gorączka, ból głowy, sztywność karku itp. – mówi Alina Pietrzak z Sekcji Epidemiologii PSSE w Mławie.

Szczepienie jest możliwe tylko przeciwko KZM, nie ma szczepień przeciwko boreliozie. Jednak to nie jedyne choroby wywoływane przez ugryzienia kleszczy, należy wymienić chociażby: dur powrotny, gorączkę śródziemnomorską, kleszczową gorączkę kolorado, czy tularemię. Od początku roku nie zanotowano chorób odkleszczowych na terenie powiatu mławskiego. W 2013 r. zarejestrowano trzy takie przypadki. Tyle samo było w powiecie ostrołęckim. - Od 2012 r. na terenie Ostrołęki zachorowalność na boreliozę spada, w powiecie sytuacja jest na tym samym poziomie . W tym roku odnotowano dwa przypadki boreliozy w mieście i 12 w powiecie. KZM nie odnotowano. Były za to 3 takie przypadki w 2013 r. - wymienia Sylwia Nakielska, kierownik Sekcji Epidemiologii PSSE Ostrołęka.

Usunięcie pasożyta nie jest trudne

Aby łatwiej dostrzec na sobie kleszcza dobrze jest podczas spaceru założyć ubranie w jasnym kolorze, powinno ono mieć także długie rękawy. Kleszcz wpija się w skórę w miękkich i ciepłych miejscach, często w: pachwinach, pod kolanami, pod pachami, u nasady włosów, za uchem, na ramionach, czy w okolicach biustu. Pasożyty mają utrudniony dostęp do skóry, jeśli zastosujemy na niej specjalny odstraszający repelent, przy czym nie można zapominać, że nakładanie środków ochronnych należy powtarzać podczas spaceru dla utrzymania efektu.

Po spacerze należy się dokładnie obejrzeć i usunąć kleszcze, nawet zanim wpiją się w skórę. Usuwanie kleszcza nie jest trudne. Można to zrobić za pomocą specjalnych urządzeń do usuwania kleszczy, działających na zasadzie pompki, które są dostępne w aptekach. Najczęściej do usunięcia kleszcza wystarczy jednak zwykła pęseta. Należy chwycić pasożyta jak najbliżej miejsca, w którym wbił się w skórę, podważyć i wyciągnąć go pewnym ruchem, przypominającym łuk, nie próbując go wykręcać. Należy spróbować usunąć go w całości, nie dopuszczając do zmiażdżenia, ponieważ pasożyt może wtedy wprowadzić do naszego organizmu groźne wirusy i bakterie. - Miejsce po ukąszeniu należy odkazić: spirytusem, wodą kolońską, wódką, czy chusteczką nasączoną środkiem odkażającym. Jeżeli zmiana skórna w miejscu, z którego usunęliśmy kleszcza jest niewielka, w granicach 0,5-1 cm, to nie powinno nas to szczególnie niepokoić, bo po jakimś czasie sama zniknie. Chyba, że zaczyna się ona rozszerzać albo źle się czujemy - wtedy trzeba pójść do lekarza – przypomina Małgorzata Giżycka, ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala w Ostrołęce.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB