Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Mazowsze: Praca na wakacje

2014-07-27 13:07:38 (ost. akt: 2014-07-27 13:09:10)
Ewa Trzcińska: - Organizujemy m.in. kursy prawa jazdy czy 6-miesięczne staże zawodowe wraz ze stypendium dla uczestników i dodatkami do wynagrodzeń dla opiekunów stażu z zakładu pracy

Ewa Trzcińska: - Organizujemy m.in. kursy prawa jazdy czy 6-miesięczne staże zawodowe wraz ze stypendium dla uczestników i dodatkami do wynagrodzeń dla opiekunów stażu z zakładu pracy

Autor zdjęcia: Archiwum KO

Podziel się:

W okresie letnim rynek pracy obfituje w ogłoszenia do tzw. prac sezonowych. Pracodawcy najczęściej zatrudniają młodzież szkolną bądź studentów w sektorach związanych z rolnictwem lub szeroko rozumianej turystyce i rekreacji. Sporo ogłoszeń jest też z branży budowlanej, ponieważ w okresie letnim występuje duże zapotrzebowanie na tego typu usługi.

Zgodnie z kodeksem pracy zatrudnienie może podjąć osoba od 16 roku życia, jednak pracodawcy niechętnie decydują się na tak młodych ludzi. Często wynika to z faktu, iż młodociany podczas wykonywania pracy powinien być pod nadzorem opiekuna. Inaczej wygląda sytuacja, gdy potencjalny pracownik ma ukończone 18 lat i jest uczniem bądź studentem. - Najbardziej korzystne jest zatrudnianie uczniów i studentów w ramach stosunku cywilnoprawnego, wtedy pracodawca może uniknąć obowiązku opłacania składek ZUS – mówi Dariusz Małkowski, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Ostrołęce. - Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowemu, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.

Jaka praca i dla kogo?
Młodzież od 16 do 18 lat najczęściej może znaleźć pracę przy zbiorze owoców sezonowych: wiśni, borówki amerykańskiej itp. czy przy roznoszeniu ulotek. Na osoby powyżej 18 lat czeka praca przy takich stanowiskach, jak: hostessa, kelner/kelnerka, pomoc przy inwentaryzacji, pracownik produkcji, opiekun osób starszych, pomoc kuchenna, pracownik pomocniczy, pracownik do wykonywania prostych prac w szklarni itp. Choć ofert pracy na wakacje nie jest tak wiele, zawsze można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. - Na chwilę obecną dysponujemy ofertami pracy dla młodzieży w ogrodnictwie, pracach prostych przy produkcji, call center – wylicza Beata Pilitowska, pośrednik pracy MBP, CEiPM OHP w Ciechanowie. - Nie jest jednak tych ofert tak dużo, aby wszyscy, którzy zgłaszają się do MBP mogli podjąć zatrudnienie. Często też wiążą się one z dojazdem – dodaje.

Skorzystaj z pomocy
Młodzież ucząca się i studiująca w sezonie letnim może podjąć pracę na terenie całego kraju. Oferty pracy można znaleźć odwiedzając stronę internetową www.mbp.ohp.pl lub mazowieckie biura OHP, gdzie doradcy zawodowi bezpłatnie podpowiedzą jak przygotować się do spotkania z pracodawcą. - Aby skorzystać z naszej oferty nie trzeba się wcześniej umawiać, jednostki pracują w godzinach 7.45-15.45 od poniedziałku do piątku – zaprasza Dorota Siemiatycka, dyrektor CEiPM w Warszawie.

- Osoby nieletnie przed podjęciem pracy muszą uzyskać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna na wykonywaną pracę. Zamiast pracy można też skorzystać z kursów i przygotowania do niej. - Rozpoczynamy nabór młodzieży w wieku 18-24 lata (również niepełnosprawna) do projektu, który będzie realizowany do końca 2015 r. - tłumaczy Ewa Trzcińska, doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery w Myszyńcu. - Oferujmey poradnictwo zawodowe, wsparcie pedagogiczno-psychologiczne, szkolenia zawodowe, w tym kursy przekwalifikowujące lub doskonalące wraz z kosztem badań lekarskich oraz kosztem egzaminu kwalifikacyjnego w instytucji zewnętrznej oraz wiele innych. Szczegółowe informacje pod nr. tel. 505006302.
awKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Polecam #2633944 | 37.190.*.* 29 lis 2018 15:09

    Pracownicy z Ukrainy www.ukraina-pracownicy.pl

    ! - + odpowiedz na ten komentarz