Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Wach: Dach nad głową mają na kolejne dwa lata

2015-01-24 09:00:19 (ost. akt: 2015-01-23 21:16:58)
Przez ostatnie miesiące pani Ewa nie była pewna czy jej rodzina będzie mogła dalej wynajmować od gminy mieszkanie

Przez ostatnie miesiące pani Ewa nie była pewna czy jej rodzina będzie mogła dalej wynajmować od gminy mieszkanie

Autor zdjęcia: Adam Wnęta

Podziel się:

Z prośbą o wyjaśnienie, czy wciąż jest możliwość wynajęcia pomieszczeń w Domu Nauczyciela przy szkole w Wachu (gm. Kadzidło), czy konieczne będzie szukanie nowego domu, zgłosiła się do nas Ewa Żebrowska – Samsel, która wraz z mężem i trójką dzieci mieszka tam od siedmiu lat.

W marcu rodzinie kończy się umowa najmu i spać nie dawała im niepewność czy zostanie ona przedłużona. Państwo Samsel są w trudnej sytuacji finansowej. Pracuje tylko głowa rodziny, mają na utrzymaniu trójkę dzieci, w tym najmłodszy czteroletni syn jest chory – ma atopowe zapalenie skóry i astmę. Jak mówią, w ostatnich miesiącach dochodziły do nich sprzeczne informacje co do ich przyszłości. – Pan wójt najpierw powiedział nam, że będziemy mogli dalej tu mieszkać, potem usłyszeliśmy, że mamy szukać drugiego mieszkania, bo dom idzie pod rozbiórkę – mówi Ewa Żebrowska – Samsel. – Musielibyśmy przeprowadzić się do innej miejscowości lub gminy, dzieciom zmienić szkołę a mąż dojeżdżałby do pracy. Z jego wypłaty starczyłoby nam na opłacenie stancji, a skąd wziąć na życie, na lekarstwa dla Dawida?

Wątpliwości rozwiać pomagali inni

W tej sprawie interweniowało kilka osób, m.in. radna tej gminy. - Znam tą rodzinę, pomagałam jej szukać fundacji dla dziecka, kiedy zachorowało i było ono naprawdę w trudnej sytuacji – mówi Anna Giers, radna z Wachu. - Sytuacja jest ciężka, gdy na utrzymanie wszystkich pracuje tylko jedna osoba, pani Ewa z racji opieki nad dziećmi nie ma możliwości podjęcia zatrudnienia. Jeśli musieliby przeprowadzić się i wynająć nowe mieszkanie, musieliby przerwać leczenie synka. Wraz z przewodniczącym rady wstawiliśmy się za nich u wójta – dodaje.

Umowa na „tak”, ale dom pójdzie do rozbiórki

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, obie strony spotkały się 5 stycznia w Urzędzie Gminy w Kadzidle. Wójt gminy przypomina, że gdy państwo Samsel zwrócili się do niego z zapytaniem o możliwość zamieszkania w Domu Nauczyciela, otrzymali zgodę – był to jednak wynajem tylko na czas przejściowy, ponieważ planowali rozpocząć budowę własnego domu. Dłuższe zamieszkiwanie uniemożliwiał też stan budynku, gdyż ekspertyza inspektora budowlanego wykazywała przydatność obiektu jedynie do listopada 2017 roku. Po tym terminie miałby zostać zburzony. Niedługo po wprowadzeniu się zachorowało ich dziecko i pogorszyła sytuacja finansowa, a plany budowy domu legły w gruzach.

– Będą państwo mieli możliwość mieszkania w tym domu do momentu określonego ekspertyzą budowlaną. Państwa bezpieczeństwo to sprawa naszej wspólnej odpowiedzialności – stwierdził Dariusz Łukaszewski, wójt Kadzidła. – W poprzednich latach wielokrotnie odnotowywaliśmy przypadki zaległości z czynszem, co zgodnie z przepisami mogło skutkować wypowiedzeniem umowy, jednak zawsze podchodziliśmy do sprawy ugodowo. Moje osobiste prośby powodowały, że administrujący budynkiem ZOSiP, nie wyciągnął nigdy konsekwencji z tych opóźnień. Jest to dom zlepiony z trzciny i wapna, w bardzo słabym stanie i dalsze mieszkanie w nim naraża na niebezpieczeństwo całą rodzinę. W tym roku będą przeprowadzone ekspertyzy tego typu budynków w naszej gminie i okaże się w jakim są stanie i do kiedy ważna będzie ich przydatność – dodał wójt.
aw

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lolek #2601956 | 176.241.*.* 14 paź 2018 20:26

  Pani Anna Giers nie pomaga bezinteresownie a jeśli już to na pewno będą wiedzieć wszyscy jaka to kobieta o Wielkim Sercu................

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ma tupet #1666788 | 178.42.*.* 15 lut 2015 19:13

  współczuję wójtowi Kadzidła, ta Pani nie ma żadnych zasad. Uważa że wszystko się jej należy. Jak najdalej od takich osób. Leń, leń i jeszcze raz leń. Ma wiele wspólnego z pijawki...... Młodzi ludzi ale do pracy to lewe rączki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. psychol #1654938 | 164.127.*.* 3 lut 2015 20:44

  Dharek ma za słabe okularki skoro wszystko widzi podwójnie nawet swojego samochodzika widzi podwójnie, może go do lekarza oddać bo dwa samochody zobaczył

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. romeo #1653868 | 164.126.*.* 2 lut 2015 23:44

  Co łączy p.Łukaszewskiego z p.Mielnicką skoro finansuje strój kurpiowski, skoro to jest mieszkanka Gminy Łyse? - słucham, czy w Gminie Kadzidło nie ma już na co wydawać pieniędzy podatników

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Emili li #1650754 | 95.49.*.* 30 sty 2015 12:06

  Nauczyła sie narzekać i narzeka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)