środa, 25 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Myszyniec: O muzyce na Kurpiach

2015-03-12 17:15:46 (ost. akt: 2015-03-12 18:03:47)

Autor zdjęcia: Adam Wnęta

Podziel się:

Wczoraj (11 marca) w ostrołęckim Muzeum Kultury Kurpiowskiej a dziś (12 marca) w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Myszyńcu odbyła się promocja, wydanej przez warszawski Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, książki pt. Kurpie i Muzyka. Analizuje ona fenomen kurpiowskiej muzyki i jej wpływ na twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Na spotkanie w bibliotece przybyła młodzież z myszynieckiej szkoły. O publikacji opowiadała jej redaktor naukowy prof. Mieczysława Demska-Trębacz i Mieczysław Olender z Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny, jeden z autorów książki. - Jest to książka napisana w dużym stopniu przez naukowców, ale nie tylko i jej tematem jest muzyka kurpiowska, jej wpływy i muzyka polska - tłumaczył Mieczysław Olender. - Wielu kompozytorów korzystało z naszej muzyki tworząc wybitne utwory.

Znaczna część publikacji poświęcona jest księdzu Władysławowi Skierkowskiemu, badaczowi i popularyzatorowi kultury kurpiowskiej, autorowi zbioru pieśni kurpiowskich "Puszcza kurpiowska w pieśni", a także sztuki teatralnej "Wesele na Kurpiach". - Za sprawą zaprezentowanych w tomie opracowań czytelnik ma możliwość zetknięcia się z odmiennym podejściem badaczy do zagadnień inspiracji ludowych w muzyce wysokiej; a nie tylko poznać wartości, o których wzbogacona została muzyka polska XX stulecia dzięki Skierkowskiemu - wyjaśnia Mieczysława Demska-Trębacz. O tej postaci opowiada w na początku lektury ks. Michał Grzybowski. Pozostali autorzy to: Katarzyna Huzarska, Adam Strug, Stanisław Moryto, Henryk Gadomski, Piotr Dahlig, Jacek Jackowski, Katarzyna Dadak-Kozicka, Katarzyna Pietroń, Joanna Maklakiewicz, Stanisław Dąbek, Marcin Tadeusz Łukaszewski i Katarzyna Szymańska-Stułka. Do publikacji dołączone są dwie płyty cd z kurpiowskimi pieśniami.
aw

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB