Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Ostrołęka: Jak spędzają święta znani mieszkańcy miasta

2015-04-05 08:00:00 (ost. akt: 2015-04-03 16:00:28)

Podziel się:

Święta w gronie rodzinnym, na wyjeździe a może w pracy- zapytaliśmy ostrołęczan o to jak spędzają ten wyjątkowy czas.


Anna Maksimowska, dyrektor I LO w Ostrołęce
W mojej rodzinie łączymy kulturę kurpiowską i podlaską. Ja jestem rodowitą ostrołęczanką, mój mąż pochodzi z Augustowa. Święta wielkanocne tradycyjnie spędzamy u rodziny w Augustowie. Przygotowania kulinarne do świąt są moją domeną, ponieważ bardzo lubię gotować. Przygotowujemy domowe potrawy: bigos, różne mięsa, sałatki warzywne, ciasta. W wymiarze duchowym - święcimy pokarmy na stół wielkanocny, uczestniczymy w rezurekcji (w okolicy Augustowa odbywa się ona w sobotnią noc). W święta podczas rodzinnego spaceru odwiedzamy groby bliskich na cmentarzu. Dzieci w lany poniedziałek tradycyjnie świętują śmigus – dyngus, a wcześniej razem przygotowujemy pisanki.



Dorota Drozdowska-Szymborska, prezes Fundacji Drabina Rozwoju
Święta to specjalny czas dla naszej rodziny. Moje dzieci uwielbiają malować ze mną jajka i robić stroiki. W Wielką Sobotę razem przygotowujemy święconkę. Najczęściej święta odbywają się w naszym domu, a z rodziną dzielę się obowiązkami. Każdy przynosi ze sobą uzgodnione wcześniej potrawy. Ja najczęściej zajmuję się słodkościami – mazurek, makowiec, sernik, tarta. Nie może zabraknąć żurku z jajkiem i białą kiełbasą, pieczonego mięsa, kaczki pieczonej ze śliwkami, sałatki z jajek, łososia, rukoli z rzeżuchą. Przez cały czas nie może zabraknąć pachnących wiosną żółtych żonkili. W niedzielę składamy sobie życzenia od serca. Wspominamy też osoby, których nie ma już wśród nas.



Piotr Zieliński, prezes Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Święta Wielkiejnocy spędzamy zawsze w gronie najbliższej rodziny. W sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy, a w niedzielę i poniedziałek odwiedzamy rodziców, gdzie spotkamy się również z rodzeństwem i babciami. W tym roku będą to pierwsze święta Wielkiejnocy dla naszego drugiego syna oraz bratanicy, więc będzie jeszcze weselej niż zwykle. Oprócz spożywania przepysznych dań, planujemy również aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. I, o ile pogoda na to pozwoli, pielęgnować tradycję śmigusa dyngusa.



A jak wyglądają Wasze święta. Piszcie w komentarzach.









Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB