środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Ostrołęka: Zamiast druku książka przez Internet

2015-04-12 12:07:39 (ost. akt: 2015-04-11 14:12:02)
Z bibliotek korzystają zazwyczaj studenci i pracownicy oświaty, rzadziej zwykli mieszkańcy.

Z bibliotek korzystają zazwyczaj studenci i pracownicy oświaty, rzadziej zwykli mieszkańcy.

Autor zdjęcia: Archiwum KO

Podziel się:

"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów" powiedział Kartezjusz. Cały miniony rok poświęcony był w Polsce książkom, został bowiem ustanowiony Rokiem Czytelnictwa. W jego obchody aktywnie włączyły się ostrołęckie biblioteki, nie wpłynęło to jednak znacząco na wzrost liczby czytelników, okazuje się nawet, że ich liczba spada, zwłaszcza wśród młodzieży. Z bibliotek korzystają zazwyczaj studenci, nauczyciele i pracownicy oświaty, rzadko zwykli mieszkańcy.

W ostrołęckich bibliotekach zarejestrowano w ub.r. 9036 czytelników, w tym 40 w wieku do 5 lat, 539 w wieku 6-12 lat, 398 w wieku 13-15 lat, 1373 w wieku 16-19 lat, 1373 - 20-24 lata, 2887 - 25-44 lat, 1602 - 45-60 lat i 884 czytelników powyżej 60 lat. - W porównaniu z rokiem poprzednim nastąpił spadek czytelnictwa w grupach do lat 19 i wzrost czytelnictwa w grupach od lat 20. Przyczyną może być lepsze z każdym rokiem zaopatrzenie bibliotek szkolnych. Jeszcze niedawno wiele bibliotek szkolnych nie zakupywało nowości, obecnie ta sytuacja zmienia się na lepsze. Ponadto jest to grupa korzystająca częściej z elektronicznych źródeł wiedzy niż z tradycyjnych drukowanych. Jeszcze nie tak dawno, dla wielu osób nie tylko młodych korzystanie z Internetu było możliwe w bibliotekach lub kawiarenkach internetowych. Dziś internet stał się narzędziem bardzo popularnym, bardzo dostępnym – wyjaśnia Sabina Malinowska, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce.

Setki tysięcy woluminów do wyboru,
zainteresowanych lekturą coraz mniej


Korzystający z MBP mogą wybierać spośród 201 437 tytułów, w tym: 181 312 książek, 4917 czasopism i 15 208 zbiorów specjalnych (płyty DVD, książki mówione, audiobooki, kasety i płyty analogowe, nuty, mapy, grafiki, prace niepublikowane, rękopisy). W 2014 r. wypożyczyli z bibliotek ogółem 109 701 pozycji, w tym 94 978 książek i czasopism oraz 4723 – zbiorów specjalnych. Na miejscu udostępniono 10 134 książek oraz 89 zbiorów specjalnych. Czytelnicy interesowali się głównie: pamiętnikami, biografiami znanych osób ze świata polityki i kultury, powieściami sensacyjnymi i kryminalnymi (Coben, Gerritsen, Miłoszewski), romansami i powieściami obyczajowymi (Sparks, Musso, Ewans, Simons, Enerlich, Gutowska-Adamczyk, Ulatowska) oraz książkami dotyczącymi historii II wojny światowej, zarządzania, ekonomii i psychologii – to najczęściej czytano i o to pytano w minionym roku w wypożyczalni. Największym zainteresowaniem wsród mieszkańców cieszyły się powieści „Gra o tron” Martina R.R. George'a i „Pięćdziesiąt twarzy Greya” E.L.James.

Wypożyczają głównie
studenci i nauczyciele


Statystyka odwiedzin i wypożyczeń w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce również od kilku lat spada. Z czytelni skorzystało w ciągu roku 1 347 osób, którym udostępniono 7 296 egzemplarzy ze zbiorów, była to głównie literatura pedagogiczna i czasopisma pedagogiczne, ponieważ z biblioteki korzystają studenci, nauczyciele i pracownicy oświaty. Wypożyczalnia zanotowała 11 966 odwiedzin oraz 28 450 wypożyczeń książek. Literatura piękna stanowi jedynie 10 proc. zasobów BP, reszta to literatura pedagogiczna, psychologiczno- socjologiczna i popularno-naukowa, stąd największym zainteresowaniem cieszyły się: "Metody i techniki badań pedagogicznych", czy "Wprowadzenie do metodologii badań pedagogicznych". Wśród najczęściej wypożyczanych powieści w 2014 r. znalazły się aż trzy obyczajowe autorstwa Katarzyny Michalak. Na liście nie brakuje polskich pisarzy, chociaż pierwsze miejsce zajmuje kryminał Simona Becketta "Chemia śmierci". Na kolejnych miejscach uplasowały się: "Gra anioła" (Carlos Ruiz Zafon), "Bezdomna", "Wiśniowy dworek" i "Ogród Kamili" Katarzyny Michalak, "Taniec szczęśliwych cieni" Alice Munro, "Flirtując z życiem: Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim", "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, "Chuliganka" Izabeli Jung oraz "W otchłani mroku" Marka Krajewskiego.

Biblioteki idą z
duchem czasu


- Obecnie czytelnik nie musi osobiście przychodzić do Biblioteki aby załatwić niektóre sprawy jak np. skorzystać z katalogów on-line, z bibliografii regionalnej, sprawdzić swoje konto biblioteczne, przedłużyć termin zwrotu książki, zarezerwować książkę itd. Te czynności może wykonać w domu wchodząc na stronę internetową MBP, zarejestrowaliśmy na nią 58 787 wejść. Witryna zawiera nowe udogodnienia dla czytelników i będzie stale rozwijana w tym roku – przypomina Sabina Malinowska. Od dwóch lat użytkownicy MBP mogą korzystać w trybie on-line z ponad 300 tytułów e-booków. Książki w formie elektronicznej wypożyczyło 298 osób, a 1067 pobrało dokumenty. Wypożyczalnia zbiorów specjalnych MBP dysponuje 2118 książkami mówionymi (dla osób niewidomych), 735 audiobookami, 5113 płytami i 1458 taśmami magnetofonowymi. Biblioteka Pedagogiczna także idzie z duchem czasu, uruchomiła czytelnię książek elektronicznych, oferując bezpłatny dostęp on-line do prawie 500 publikacji. - Wzrost liczby odwiedzin i wypożyczeń na przestrzeni pięciu lat notowany jest właśnie w dziale zbiorów specjalnych. W roku 2014 r. wypożyczono ich 15 769. W bibliotece funkcjonuje też bezpłatne centrum internetowe, z którego skorzystało 3 099 użytkowników - zaznacza Anna Grabowska, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce.
(mp)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kaczy #2247420 | 46.229.*.* 17 maj 2017 23:42

    Jak dla mnie książka w wersji elektronicznej to zło konieczne. Nie czytam takich książek, bo pracuje przy komputerze. Poza tym to nie to samo. Wolę sobie książkę kupić normalną, albo jak nie ma to drukuje w www.sowadruk.pl. Tam robią tzw. self-publishing i drukują za niedużą kasę nawet po 1 egzemplarzu:)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz