Poniedziałek, 23 kwietnia 2018. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Ostrołęka: Spotkanie z Teresą Piórkowską-Ciepierską

2015-05-08 10:41:01 (ost. akt: 2015-05-08 11:09:02)

Autor zdjęcia: Adam Wnęta

Podziel się:

Niezwykła Kurpianka spotkała się dziś (8 maja) w ostrołęckiej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży z uczniami Szkoły Podstawowej Nr 5. Mowa o Teresie Piórkowskiej-Ciepierskiej, emerytowanej nauczycielce, artystce, uczestniczce wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, a także laureatce wielu konkursów. Opowiadała o stroju kurpiowskim oraz urokowi przydrożnych kapliczek.

W spotkaniu w bibliotece wzięły udział dwie grupy. Dzieci rozmawiały o Kurpiach, swoim pochodzeniu, a także rodzinnych stronach. Pani Teresa wyjaśniła podział na Kurpie Zielone i Kurpie Białe. Opowiedziała o stroju kurpiowskim, z czego był szyty, z jakich elementów się składał, jak wyglądał strój męski a jak damski, czym różnił się strój strzelca, bartnika, rolnika a czym ubrania noszone na co dzień.

- W damskim też jest różnica w nakryciu głowy, panny do wzięcia nosiły czółko a po ozdobach na nim kawalerzy mogli zorientować się z jakiego regionu Kurpiowszczyzny pochodzi dziewczyna – mówi Teresa Piórkowska-Ciepierska. - Np. w Kadzidle czółka miały nawet inny krój – zakończony dzióbkiem między oczyma, miały przyczepione pawie pióra, posiadały cekiny, różne hafty, wstążki, kolory. Młode dziewczyny miały strojniejsze koszule, bardziej kolorowe fartuchy a strój kobiety dojrzałej był bardziej stonowany, wdowy miały czarne, atłasowe kubraki, chusty – dodaje.

Kurpianka poruszyła też temat przydrożnych kapliczek kurpiowskich, które są jej bardzo bliskie. - To specyfika krajobrazu kurpiowskiego, bo tylko u nas i na Podhalu można spotkać tą małą architekturę sakralną w tak znacznej ilości – wyjaśnia gość biblioteki. - Kiedyś budowano kapliczki tylko z drewna, później doszła blacha, kamień. Pani Teresa przez 20 lat fotografowała i rysowała kapliczki, napotkane podczas rowerowych i pieszych wędrówek po Kurpiach .W bibliotece można było obejrzeć wystawę jej prac. Niektóre rysunki przedstawiają kapliczki, których już nie ma – zostały skradzione, zniszczone lub zdemontowane. Zachowała je w pamięci oraz na papierze.

Teresa Piórkowska-Ciepierska urodziła się we Wrocławiu. Uczyła plastyki i techniki w szkołach podstawowych w Ostrołęce i regionie. Obecnie jest na emeryturze. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, wyróżniona Złotą Odznaką ZNP, laureatka Kurpika 2014 w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Kurpiów. Działalność artystyczną rozpoczęła w 1978 r. Zauroczona kurpiowskim krajobrazem swoje fascynacje wyraża w malarstwie i rysunku (olej, pastele, akwarele, rysunek tuszem). Jej ulubione tematy to: portrety dzieci, polne kwiaty, kurpiowskie krajobrazy, mała architektura sakralna. W 1998 r. rozpoczęła cykl rysunków, na których utrwala kurpiowskie kapliczki. Jeden z nich znajduje się w zbiorach Watykanu. Autorka pracy "Plastyka obrzędowa Kurpiów Puszczy Zielonej", zeszytu ćwiczeń do edukacji regionalnej "Kurpie Zielone – moja mała ojczyzna", albumu "Kapliczki kurpiowskie" i wielu artykułów w prasie lokalnej. Działaczka społeczna, pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi organizując przeglądy, konkursy plastyczne i wystawy.
aw

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ".Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Justyna Piersa-Sokołowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB