Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Ostrołęka: Oddychamy pyłem, spalinami i toksycznym dymem - pokazuje raport

2015-05-09 10:16:30 (ost. akt: 2015-05-08 15:44:56)

Autor zdjęcia: Archiwum KO

Podziel się:

Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu są przyczyną wielu chorób m.in. płuc, serca oraz nowotworów. Co roku przyczyniają się do śmierci ok. 45 tys. osób. Emitują je nie tylko wielkie fabryki, ale też domowe kominy i poruszające się po drogach pojazdy. Badania potwierdzają, że Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej. W czołówce tego niechlubnego rankingu jest Ostrołęka. Wyprzedzają nas tylko miasta aglomeracji śląskiej.

Opublikowanie przez internetowy portal biqdata.pl mapy miejsc z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem wywołało w Ostrołęce niemałe poruszenie. Według przedstawionych danych nasze miasto plasuje się w ścisłej czołówce z wynikiem 18,31 ton pyłu na 1 km kw. rocznie. Najwięcej pyłów, bo 18,5 tony w ciągu roku, emitowanych jest Dąbrowie Górniczej (z Hutą Katowice). Tymczasem ze statystyk wynika, że warszawskie fabryki emitują „zaledwie” 1,64 tony pyłu. 2,7 tony pyłu emitują zakłady z sąsiedniej Łomży. Miastem z najczystszym powietrzem jest według rankingu Gorzów Wielkopolski (0,42 t).

- Nie jesteśmy drugim Śląskiem – uspokaja Paweł Głowacki, kierownik działu monitoringu środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Ostrołęce. - Autorzy raportu wyliczyli emisję pyłów emitowanych przez zakłady przemysłowe, dzieląc ją przez powierzchnię terenu, na którym są zlokalizowane, co pokazało nieprawdziwy obraz rzeczywistości. Emisja pyłów z największych ostrołęckich zakładów nie przekracza dopuszczalnych norm, poza tym są emitowane w znacznej mierze poza granice miasta, ponieważ wysokość kominów, chociażby elektrowni, wynosi prawie 100 metrów.

Sami siebie trujemy,
paląc czym się da


- Wiarygodne dane na temat zanieczyszczeń zawierają statystyki stężenia pyłu zawieszonego (PM10), zawierającego substancje toksyczne. Jego cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów mogą wnikać do płuc, co powoduje poważne problemy zdrowotne, zwłaszcza u osób starszych i dzieci. Ewentualne jego przekroczenia są naturalne w okresie grzewczym i uzależnione od tego, co spalane jest w przydomowych kotłowniach – wyjaśnia kierownik działu monitoringu środowiska WIOŚ w Ostrołęce. - W pierwszym kwartale 2015 r. stężenie dobowe PM10 na ostrołęckiej stacji pomiarowej przekraczało 27 razy dopuszczalną wartość 50 mikrogramów na metr sześcienny. W ciągu roku dopuszcza się 35 takich przekroczeń.

Odsetek mieszkań ogrzewanych CO węglowym. przekracza 60 procent w powiatach: suwalskim, łomżyńskim, czy ostrołęckim. Powietrze zatruwają najczęściej sami mieszkańcy, paląc w domowych piecach odpady, gumę czy plastik.

Ratusz zapowiada
czystsze powietrze


Polskie miasta starają się ograniczyć ilość szkodliwych pyłów emitowanych do powietrza, m.in. poprzez dopłaty do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne. Ostrołęka rozpoczęła przygotowania do stworzenia strategicznego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, wskazującego możliwości zrównoważonego rozwoju poprzez realizację inwestycji efektywnych energetycznie, a zarazem wysoce ekologicznych. Jego zapisy dotyczą obiektów, infrastruktury, przedsiębiorstw oraz mieszkańców. Ma on przyczynić się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020, w tym redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Efektem ma być poprawa jakości powietrza i zmniejszenie kosztów energii.
(mp)

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Martyna Pliszka

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB