Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Ostrołęka: Biwak historyczny na Fortach Bema

2015-05-27 08:00:00 (ost. akt: 2015-05-27 13:31:55)

Autor zdjęcia: Organizatorzy

Podziel się:

W sobotę, 23 maja, na Fortach Bema odbył się biwak historyczny, zorganizowany z okazji 184. rocznicy jednej z najważniejszych batalii powstania listopadowego. W tym roku ostrołęckie forty odwiedziło pięćdziesięciu członków grup rekonstrukcyjnych z Pułku 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego, Pułku 1 Piechoty Legii Nadwiślańskiej oraz Historycznego Koła Wojskowej Akademii Technicznej.

Sobotnie spotkanie rozpoczął wymarsz grup z obozu, zorganizowanego na majdanie fortu, do grobu gen. Ludwika Kickiego. Na miejscu rekonstruktorzy upamiętnili poległego w bitwie 1831 roku żołnierza, składając na jego mogile kwiaty i paląc znicze.

W ciągu dnia, od godz. 13.00, ostrołęczanie mogli wejść na teren biwaku i przyjrzeć się, jak prawie dwa wieki temu wyglądała żołnierska codzienność. Jednym z ciekawszych elementów wydarzenia była potyczka stoczona przez członków grup rekonstrukcyjnych.

Niemałe zainteresowanie wzbudził też czworonożny przyjaciel Ares, który wiernie towarzyszył żołnierzom. Po rekonstrukcji jej uczestnicy uczcili pamięć poległych w bitwie pod Ostrołęką.
Biwak i potyczki to jednak nie jedyne atrakcje, które czekały tego dnia na gości odwiedzających Forty Bema. W jednej z sal muzeum wysłuchali połączonej z warsztatami pogadanki na temat umundurowania polskiego żołnierza z okresu powstania listopadowego.

Osoby biorące udział w zajęciach wypełniały karty poświęcone powstańczym mundurom, przygotowywały kokardy narodowe z orłem, które żołnierze nosili na czapkach oraz uczyły się, jak wykonać ładunki szkoleniowe.

Co jakiś czas wzrok przykuwały dzieci maszerujące dumnie w żołnierskich czapkach – kaszkietach, które, przy pomocy pracowników Muzeum Kultury Kurpiowskiej, wykonały na warsztatach.

Uczestnicy zwiedzali również wystawy mieszczące się wewnątrz Pomnika Mauzoleum. Tego dnia wstęp na wystawy był bezpłatny.


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Justyna Piersa-Sokołowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB