Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Ostrołęka: Masz samochód na gaz? Parking podziemny nie dla ciebie

2015-07-19 08:38:06 (ost. akt: 2015-07-19 08:54:39)

Autor zdjęcia: Katarzyna Zyśk

Podziel się:

Niewiele osób zastanawiało się nad tym, czy mając instalację gazową w samochodzie obowiązują ich dodatkowe zakazy. Z drugiej strony niewielu kierowców stosuje sie do zakazów, jakie pojawiają się przy wjazdach do podziemnych parkingów. W Ostrołęce jest kilka miejsc z takim zakazem, to m.in.: parking w galerii handlowej Alius czy w blokach OTBS i Agromasz przy ul. Bohaterów Warszawy. Czy wszyscy kierowcy je dostrzegają i respektują? Okazuje się, że nie. Na dziesięciu przypadkowych kierowców zapytanych o taki zakaz w galerii Alius, tylko trzech miało świadomość takiego zakazu, sześciu odpowiedziało, że nie wiedziało, że wogóle jest tam ustawiony, zaś jedna osoba wiedziała, ale przyznała, że się do niego nie stosuje.

Dlaczego z LPG nie możemy wjechać na podziemny parking?
Okazuje się, że zakazy nie są bezpodstawne. Gaz LPG jest cięższy od powietrza i w momencie rozszczelnienia się instalacji, nie ulotni się w powietrze, ale opadnie i rozleje się w najniższych miejscach. W razie zwarcia, rzuconego niedopałka czy iskry, może dojść do eksplozji. Przeciwnicy tych zakazów wskazują, że benzyna też jest cięższa od powietrza i zachowa się analogicznie. Inni idą dalej i tworzą teorie, jakoby zakazy LPG były narzucane przez koncerny paliwowe, które chcą wyeliminować tańszego rywala. Jak zatem postępować i co się stanie, gdy już na taki parking wjedziemy? - Parking naszej galerii nie jest przeznaczony dla pojazdów z napędem LPG. Zakaz jest ustawiony ze względów bezpieczeństwa i jest to decyzja wewnętrzna właścicieli budynku, oparta na wytycznych budowlanych i projektowych. Przeprowadzane są też okresowe kontrole, czy zakaz jest respektowany, jednak każdy powinien sam pilnować jego przestrzegania z uwagi na bezpieczeństwo swoje i innych osób – informuje pracownik administracji galerii Alius.- Czy w przypadku, gdy wjadę do parkingu podziemnego z zakazem wjazdu LPG, a mój samochód ma taki właśnie napęd, to ktoś może mnie skontrolować i ukarać? – pyta jedna z naszych czytelniczek. Pytanie skierowaliśmy do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. - Na terenie prywatnym, do takich należą m.in. centra handlowe pojawiają się różnego rodzaju znaki, które bezpośrednio odnoszą się do organizacji ruchu i nie tylko. Kierowcy są zobowiązani do stosowania się do takich znaków. Niestosowanie się do nich może zakończyć się interwencją policji w przypadku zgłoszenia tego problemu przez zarządcę terenu. Ta z kolei może zakończyć się nałożeniem mandatu za nie stosowanie się do znaków. – informuje Sylwester Marczak, oficer prasowy KMP.

W Polsce nie obowiązuje zakaz parkowania samochodu z instalacją gazową w parkingach podziemnych
Okazuje się, że aktualnie obowiązujące przepisy przeciwpożarowe nie regulują kwestii parkowania samochodów zasilanych gazem płynnym propan – butan (LPG ) w garażach podziemnych. Tylko przepisy techniczno-budowlane nakazują, aby budynki powstałe lub remontowane po roku 2009 posiadały wentylację oraz były wyposażone w czujki, które nie dopuszczą do przekroczenia stężenia gazu - zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wraz z nowelizacją z 12 marca 2009 r. Jednak właściciele czy zarząd budynków z takimi parkingami lub garażami może we własnym zakresie decydować, czy zakaz taki umieścić czy też nie. Nie każdy obiekt posiada stosowną wentylację oraz czujniki, dlatego taka decyzja jest w wielu wypadkach koniecznością. Na zapytanie odnośnie zakazów LPG odpowiedziało także Ostrołęckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o.: - Zgodnie z obowiązującym Rozporządzaniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80 poz. 563), oraz zgodnie z wymaganiami § 108 ust. 1 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), obowiązującymi od dnia 8 lipca 2009 r. Spółka zamieściła przed bramami wjazdowymi do garaży tabliczki zakazujące parkowania samochodów zasilanych gazem płynnym propan-butan. Dodatkowo każdy nowy najemca garażu jest informowany o zakazie parkowania w garażu pojazdów zasilanych gazem. Umowa najmu na garaż zobowiązuje najemcę do przestrzegania obowiązujących przepisów administracyjno- porządkowych, budowlanych i przeciwpożarowych.
Pomimo wewnętrznych przepisów zarządców budynków, z zebranych danych wynika, że nowe budynki, powstałe po 2009 roku muszą posiadać wentylację i czujniki gazu, natomiast w starszych budynkach zakaz wjazdu LPG nie ma mocy prawnej i zarządca nie posiada narzędzi, aby go egzekwować. Kierowców obowiązuje jednak regularny przegląd instalacji, a przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo swoje i innych.

Katarzyna Zyśk
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Katarzyna Zyśk
 

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB