Piątek, 20 kwietnia 2018. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Pomnik ku pamięci 5 Pułku Ułanów Zasławskich podzielił mieszkańców

2015-09-19 09:30:23 (ost. akt: 2015-09-19 09:47:00)

Autor zdjęcia: Katarzyna Zyśk

Podziel się:

Od 24 lat na osiedlu Wojciechowice w Ostrołęce stoi kamień upamiętniający 5 Pułk Ułanów Zasławskich, którzy stacjonowali w naszym mieście od 26 maja 1921. Miejsce upamiętnienia mieści sie pomiędzy kościołem św. Wojciecha, a zabudową po dawnych koszarach. Nawet osoby nie znające historii Ostrołęki i 5 Pułku Ułanów stacjonujących w naszym mieście, kojarzy kamień z pamiątkową tablicą, który stał na skraju ulicy I AWP.

Wreszcie pomnik doczekał się przebudowy. Doprowadziły do tego osoby, którym zależy na trwaniu pamięciu o tych, którzy zginęli. Znalazły sie też głosy sprzeciwu, ale nie wobec upamiętnienia, ale wobec obecnego kształtu pomnika, który wielu osobom nie przypadł do gustu.

Zamiast pomnika mamy mur berliński i komin krematorium

Pomnik czekał na przebudowę aż sześć lat. Prace nad projektem trwały długo, bo wszystkie fundusze pozyskiwane były ze środków zdobywanych przez głównego inwestora pomnika czyli Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Pieniądze pochodzą od indywidualnych darczynców i sponsorów. Niestety, pomysł nie spełnił oczekiwań mieszkańców, a wielu z nich głośno wyraża niezadowolenie, że pod ich blokami powstał tak osobliwy i budzący różne skojarzenie obiekt. Starsze osoby mówią, że teraz przed blokami mają fragment muru więziennego i komin krematorium. Kobiety, które spotykamy na osiedlu mówią, że pomnik wygląda niczym mur berliński. I tu określenie jest niestety trafione, bo pomnik niczym berlińska budowla, podzielił społeczeństwo. - Wszyscy się z nas śmieją, a przecież pomnik to nie powód do śmiechu. Ludzie żartują, że tak w tym piecu palili, że aż wysypisko się zapaliło. To co zostało wybudowane, różni sie nawet od tego, co widać na pierwotnym projekcie. Teren nie jest wykończony, płyta nie odnowiona, już ledwo widać, co tam jest napisane. Za kilka dni będą uroczystości, wszyscy zjadą, zostawią kwiaty, a później zostawią to wszystko pod tym murem. Z daleka będzie to wygladało jak śmietnisko. Nie wspomne o krzyżu, który na planie miał stać z lewej strony, ale ktoś go przestawił z tyłu i schował za murem. Widać, że to wszystko nie było przemyślane. Jak to bedzie teraz wyglądać, ludzie sie zgromadzą na placu, a podzieli ich ten mur. Nie wspomnę o tych zniczach, które na pewno będą kopcić i osmalą całą ścianę - mówi pan Andrzej Krysiak, mieszkaniec osiedla. Nie on jeden wyraża negatywne opinie o budowli. Faktycznie, obiekt może budzić nietypowe skojarzenia, a ostateczny kształt róźni sie od projektu umieszczonego na planszy informacyjnej. - Rozumiem, że pomnik trzeba było przesunąć, ale dlaczego powstało coś tak nie przemyślanego? Chcę powiedziec wyraźnie, nikt z nami, mieszkańcami, nie skonsultował tego projektu, nikt nie pokazał, nie wytłumaczył jak on będzie wyglądał. A wielu z nas dołożyło kilka swoich groszy. Co z tego, że była plansza informacyjna, tam nie pokazano jak będzie on usytuowany, a tymczas wyszła karykatura pomnika. Odpowiedzialni są za to pani Gałka i pan Kozłowski, którzy nadzorowali te prace. To są zmarnowane pieniądze darczyńców i wszystkich ludzi dobrej woli – dodaje rożalony pan Andrzej i pyta: Jak teraz rozstawią się wojska, poczty sztandarowe, czy uczestnicy uroczystości będą musieli stać po dwóch stronach muru?

Czekaliśmy na ten pomnik 6 lat, nie damy się zastraszyć

Pomysły na powstanie nowego pomnika upamiętniajacego 5 Pułk Ułanów Zasławskich zrodziły sie wiele lat temu, jednak sprawy finansowe przeciągnęły inwestycję aż do tego roku. Projekt powstał przy współpracy z konserwatorem zabytków, był konsultowany z różnymi środowiskami, a jego wizję mieszkańcy mogli zobaczyć kilka miesięcy przed powstaniem pomnika, na ogólnodostepnej tablicy informacyjnej. Nie rozumiem dlaczego dopiero po jego wybudowniu podnoszone są głosy sprzeciwu i niezadowolenia – mówi Wiesława Gałka, prezes Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołece, która była główną inicjatorką budowy oraz zabiegała o pozyskanie funduszy na budowę. - Przykro jest słuchać, że są osoby, które od początku tej inwestycji tylko sączyły jad i przeszkadzały, a nawet po zakończeniu budowy nie potrafią usznować czyjejś pracy, choć sami ręki do niczego nie przyłożyli. Owszem, nie wszystkie prace zostały zakończone w planowanym terminie, ale sukcesywnie będą realizowane, gdy tylko znajdą sie pieniądze i czas. Usytuowanie pomnika musiało sie zmienić, bo poprzednio kamień stał w pasie drogowym i uroczystości, które się tu odbywały zagrażały bezpieczeństwu uczestników. Chcieliśmy, aby to miejsce przypominało wszystkim naszą historię. Niebawem, obok kamienia i krzyża, pojawią się tablice kamienne upamietniające żołnierzy 5 Pułku Ułanów Zasławskich, będzie też tablica z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej oraz ofiar poległych w wojnie 1918-1920. Mamy też ziemię, którą przywieziono specjalnie z Zasławia na Ukrainie. Każdego głosu trzeba słuchać, ale nie pozwolimy, aby ktoś nami manipulował i mówił, jak mamy myśleć. Jeden z moich autorytetów, ks. Antoni Pęksa powiedział mi kiedyś "Rób swoje, nie daj sie nikomu zmanipulować" i tego się trzymam – dodaje Wiesława Gałka.
Pozostaje nam mieć nadzieję, że nadchodzące uroczystości z okazji Święta 5 Pułku Ułanów Zasławskich, ponownie połączą mieszkańców i miłośników tradycji oręża polskiego.Zapraszamy na obchody 20 września 2015 r. Każdy będzie mógł sam ocenić nowy pomnik i powiedzieć, czy faktycznie może on być kością niezgody i powodem niezadowolenia mieszkańców.
Katarzyna Zyśk

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Katarzyna Zyśk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB