Wtorek, 16 października 2018. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Ostrołęka oczami Filipa Springera

2015-11-10 09:14:34 (ost. akt: 2015-11-10 13:05:17)

Autor zdjęcia: Katarzyna Zyśk

Podziel się:

Smutny obraz Ostrołęki wyłania się z materiału Filipa Springera, który został zrobiony w ramach jego projektu pt. "Miasto Archipelag". Reportej jeździ po Polsce i odwiedza dawne stolice województw. Zebrany materiał jest publikowany na stonie miastoarchipelag.pl oraz będzie częścią reporterskiej książki. Na trasie Springera znalazła się także Ostrołęka, którą odwiedził 6-7 listopada br.

Patrząc na Ostrołękę złapaną w kadrach reportera, widać jak smutne, wyludnione i zapomniane staje się to miasto. A może to tylko mglista pogoda i spojrzenie człowieka, dla którego szklanka zawsze jest w połowie pusta, nakreśliło taki obraz? Czy może jednak spojrzenie osoby z zewnątrz jest prawdziwe? Filip Spinger odwiedził w Ostrołęce m.in. Muzeum Kultury Kurpiowskiej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Pierwszy wpis dotyczy rzeki Narew i mostów:

"Mało kto mówi mi tu o rzece, za to wszyscy mówią o moście. Nazywają go nowym, mimo że ma już ponad dwadzieścia lat. Jest wzorowany na moście z Sewilli i zagrał w pierwszej reklamie Centertela, jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. – A potem – powiedział mi M. – potem wybudowali Most Świętokrzyski w Warszawie i od tamtego czasu to on gra we wszystkich filmach i reklamach."

Narew. Miasto Archipelag

Kolejny wpis to spojrzenie na centralne punkty miasta. Reporter na samym początku wspomina o "Rocie", którą wygrawał w samo południe zegar na pobliskiej kościelnej wieży. W kadrach złapano brzydki dworzec PKS, zaniedbany brzeg Narwii, ogrodzony, brudny i zaniedbany dawny rynek na piaskach czy wszechobecne ruru na osiedlu Wojciechowice.

Czas zmian. Miasto Archipelag

Reporter wspomiał też z jak wielkim pietyzmem traktowana jest w naszym mieście historia, postawa patriotyczna oraz temat żołnierzy wyklętych. Niestety, cały materiał w żaden sposób nie zachęca do odwiedzenia naszego miasta. Czy to rzeczywisty obraz naszego miasta, czy jednak każdy z nas ma swój indywidualny sposób patrzenia na Ostrołękę? Przecież każde miejsce łączy się z ludźmi, ze wspomnieniami, z obrazem miasta, który każdy ostrołęczanin, który tu pozostał, nosi w sercu. Warto skonfrontować wizję reportera z własnym spojrzeniem na nasze miasto.
[KZ]
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Katarzyna Zyśk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB