Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Przebadano blisko 4 tys. osób i zdiagnozowano wiele groźnych chorób

2015-12-19 10:00:08 (ost. akt: 2015-12-24 23:39:02)

Autor zdjęcia: Katarzyna Zyśk

Podziel się:

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce dokonało podsumowania akcji "Dbam o oddech", której głównym założeniem była profilaktyka chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim. W ramach projektu przebadano prawie 4 tys. osób, z czego na poszerzone badania skierowano 740 osób. Projekt realizowany jest przez powiat ostrołęcki ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz budżetu państwa.

Podczas każdej z akcji, mieszkańcy gmin mogli bezpłatnie poddać się podstawowym badaniom profilaktycznym: spirometrii, pomiarowi cholesterolu, ciśnienia tętniczego, trójglicerydów, glukozy, i oznaczenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Co najważniejsze, każdy pacjent, u którego zauważono niepokojące objawy, był kierowany do secjalisty i korzystał z konsultacji lekarskich, a także badań poszerzonych, na które zazwyczaj trzeba czekać, m.in. RTG klatki piersiowej czy tomografię komputerową. -Projekt ten wpisuje się w nasze zadania w zakresie ochrony zdrowia. Realizując akcję nasz samorząd stał się kreatorem ochrony zdrowia dla lokalnej społeczności, a swoim zakresem objął bardzo dużą populację mieszkańców powiatu i pozwolił na zdiagnozowanie wczesnego stadium wielu chorób – podkreślił Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki.

Projekt "Dbam o oddech" w liczbach

Podczas konferencji podsumowującej projekt głos zabrali: Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki, Krzysztof Parzychowski, wicestarosta, Aldona Kuciej, dyrektor wydziału promocji i rozwoju, a także lekarze specjaliści z ostrołęckiego szpitala: dr Adam Zięba, kierownik oddziału chorób płuc i dr Małgorzata Prusaczyk, lekarz pulmonolog. Lekarze odpowiadali na pytania związane z projektem oraz specyfiką chorób płuc, ich przebiegu, a także statystyk, które zgromadzono podczas badań. Dane wskazują, że podczas 19 przeprowadzonych akcji przebadano 3933 osoby. Największą liczbę mieszkańców, które zgłosiły się na badania podstawowe, odnotowano w gminach: Łyse – 494 i Myszyniec – 492. Najmniej chętnych zgłosiło się w gminie Czarnia – 287. Kilkanaście osób, które miały wykonane badania rozszerzone trafiło na oddział chorób płuc. Do 30 listopada 2015r. u osób zdiagnozowanych rozpoznano: 108 przypadków przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), 44 przypadki astmy, u 41 osób rozpoznano nikotynizm, zaś u 28 nowotwór. Kolejne rozpoznania to: łagodna obturacja, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, nadciśnienie, niewydolność serca, guzki w tarczycy, sarkoidoza, migotanie przedsionków, rozedma płuc i inne. Dane te pokazują rangę projektu, wykryto bowiem wiele chorób, ale i zwiększono świadomość dotyczącą profilaktyki zdrowia i zdrowego stylu życia.Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Katarzyna Zyśk

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xuh #1945875 | 83.9.*.* 3 mar 2016 23:11

    A co to jest ta obstrukcja?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. max #1887692 | 83.28.*.* 21 gru 2015 17:47

    A może tak przeprowadzić bezpłatne badania np. z kardiologii, urologii czy okulistyki.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz