Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Pomaganie starszym i niepełnosprawnym może stać się pasją

2015-12-23 23:13:20 (ost. akt: 2015-12-24 23:34:06)
Od lewej: Karolina Mierzejewska, Martyna Mościcka, Patrycja Zaborowska, Magdalena Olszewska i Alicja Prusaczyk

Od lewej: Karolina Mierzejewska, Martyna Mościcka, Patrycja Zaborowska, Magdalena Olszewska i Alicja Prusaczyk

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Podziel się:

Współczesne czasy nie kojarzą nam się z bezinteresownym pomaganiem, empatią i szacunkiem do starszych i chorych osób. Wielu uważa, że dzisiejsza młodzież, zatracona w wirtualnym świecie, nie dotrzega tego, co w życiu jest naprawdę ważne. Uczennice z I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce przełamują te stereotypy i pokazują, że bezinteresowne pomaganie może stać się pasją.

Przygoda zaczęła się od udziału w ogólnopolskiej olimpiadzie pod hasłem "Zwolnieni z teorii". Później wszystko poszło z górki. Dziewczęta podjęły decyzję, że powołają do życia inicjtywę "Świat bez barier", dzięki której spróbują chociaż trochę zmienić świat. Pierwsza myśl, jaka przychodzi im do głowy, gdy pytamy o pomocy niepełnosprawnym, to właśnie przełamywanie barier: strachu, stresu, obawy. Stąd też wziąła się nazwa inicjatywy. Autorski projekt Patrycji, Karoliny, Martyny, Alicji i Magdy bierze udział w ogólnopolskiej olimpiadzie, ale po jej zakończeniu szkoda zrezygnować i porzucić rozpoczętą już inicjatywę. Dzięwczęta chcą podjąć dalsze wyzwania. Do tej pory wzięły udział w spotkaniu wigilijnym osób niewidomych i niedowidzących Polskiego Związku Niewidomych, gdzie pracowały przy organizacji, podawaniu potraw i pomocy wszystkim uczestnikom spotkania. Wcześniej zaangażowały się w przedświąteczne zajęcia biblioteczne, na których wraz z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wykonywały świąteczne ozdoby.

Uśmiech osoby której pomagamy to nasza siła napędowa

Grupa liczy obecnie pięć osób, ale nie wykluczają powiększenia liczby chętnych do pomocy, szczególnie o uczniów I LO. Na pytanie, co je skłoniło do podjęcia takiej inicjatywy, odpowiadają: - Uśmiech osoby, której pomagamy to nasza siła napędowa. Chcemy pokazać młodzieży, że warto pomagać, że świat bez barier może istnieć, a ludzie niepełnosprawni to naprawdę wspaniałe i przesympatyczne osoby, z którymi wystarczy bliżej się poznać, aby dostrzec ich wielkie zalety – mówią zgodnie dziewczyny. Dotychczas podjęłyśmy współpracę z Polskim Związkiem Niewidomych, skąd zgłaszały się do nas osoby potrzebujące pomocy. Jeśli znajdą się osoby, które potrzebowałyby naszego wsparcia, zachęcamy do kontaktu. Można to zrobić na facebookowym profilu projektu "Świat bez barier", gdzie możesz śledzić inicjatywę dziewczyn i podglądać, czym się aktualnie zajmują. Grupa poszukuje też sponsorów, bo projekt rozrasta się, a pomysłów w głowach mnóstwo. W planach m.in. koncert, dlatego zachęcamy do współpracy, a przede wszystkim brania przykładu, bo takie działania to w dzisiejszych czasach rzadkość.
[Katarzyna Zyśk]

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB