Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Poznaj historię świątecznej choinki

2015-12-24 23:24:19 (ost. akt: 2015-12-24 23:35:15)

Autor zdjęcia: Katarzyna Zyśk

Podziel się:

Świąteczne drzewko bożonarodzeniowe to dziś nieodłączny element wystroju niemalże każdego domu. Dla chrześcijan symbolizuje źródło życia, a jej zieleń to nadzieja. Choinkę stroi się jednak nie tylko w katolickich domach, bo przecież historia drzewka sięga znacznie głębej niż chrześcijaństwo.

Tradycja ustawiania w domu drzewka przywędrowała do Polski z Niemiec na przełomie XIX i XX wieku, zatem to stosunkowo młody zwyczaj, ale już znacznie wcześniej znaliśmy jej pierwowzory – podłaźniczkę i diduch.
Dawne choinki nie wyglądały tak, jak te współczesne. Najczęściej wieszano na niej ozdoby wykonane ręcznie z papieru lub słomy, trafiały tam też jabłuszka czy orzechy, wypiekane ciasteczka czy szyszki. Dziś moda ta powraca i wielu Polaków odchodzi od kupowanych ozdób, na rzecz rękodzieła ludowego, a w naszym regionie kurpiowskim, ozdób wykonywanych z bibuły, słomy czy koronek. Coraz częściej w polskich domach pojawiają się także kurpiowskie ozdoby np. "kierce" czy "pająki" wykonane ze słomy, włóczki, bibuły czy grochu, makaronu i piórek.

Przed choinką strojono podłaźniczki i diduchy

Zanim do polskich domów trafiły choinki, najczęściej jodły i świerki, panował u nas inny zwczaj, który wychodzi z wieloletniej polskiej tradycji ludowej kultywowanej na naszych ziemiach. W domach pojawiały się wówcza tzw. „podłaźniczki” czy "podłaźniki". Cóż to za ozdoba? Były to żywe gałązki sosny, jodły lub świerku, przymocowane u sufitu, nad drzwiami czy w oknie. Podłaźniczkę dekorowano ciastkami, ozdobami słomianymi, orzechami, jadłem. W tradycji ludowej wierzono, że przynosi domowi urodzaj i zapewni powodzenia we wszystkich sferach życia. Patrząc na historię można jednak uznać, że nie podłaźniczka była pierwowzorem dzisiejszej choinki, ale jeszcze starszy, siegający czasów słowiańskich zwyczaj dekorowania tzw. diducha – snopa żyta, który stawiano w kącie chaty. Diduch ustawiany kłosami zboża w górę i dekorowany, miał zapewnić urodzaj i był talizmanem przeciwko wszelakim złym mocom, miał zapewnić dostatek i powodzenie. A co Wy przystroicie na święta? Choinkę, podłaźniczę czy może diduch?
[Katarzyna Zyśk]

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Katarzyna Zyśk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB