Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Ostatnie spotkania akcji "Dbam o oddech"

2016-01-25 17:06:30 (ost. akt: 2016-01-25 23:47:59)

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Podziel się:

Dobiega końca realizowany przez Starostwo Powiatowe w Ostrołęce projekt „Dbam o oddech - profilaktyka chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim” finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz z budżetu państwa. Realizację projektu rozpoczęto w grudniu 2014 r., pierwszą akcję profilaktyczną i promocyjną wraz z warsztatami edukacyjnymi dla młodzieży szkół powiatowych zorganizowano w marcu 2015 r.

Dotychczas w poszczególnych gminach powiatu ostrołęckiego przeprowadzono 20 akcji z zaplanowanych 22. Przebadano 4144 mieszkańców, spośród których 839 osób skierowano na badania pogłębione. Konsultacji w poradni pulmonologicznej zakończyło już 365 osób. Natomiast w warsztatach edukacyjnych z zakresu zdrowego stylu życia, tj. prawidłowego odżywiania, dbania o kulturę fizyczną oraz życia wolnego od używek wzięło udział 579 uczniów ze szkół powiatowych w Lelisie, Myszyńcu, Kadzidle, Baranowie, Czerwinie, Troszynie, Łysych i Goworowie.

Ostatnie spotkania w ramach projektu "Dbam o oddech - profilaktyka chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim" odbędą się 14 lutego 2016 r. w Baranowie oraz 6 marca 2016 r. w Kadzidle.

W ramach przeprowadzonych akcji profilaktycznych i promocyjnych umożliwiono mieszkańcom powiatu ostrołęckiego bezpłatne wykonanie podstawowych badań, tj. spirometria, poziom cholesterolu, trójglicerydów i glukozy, pomiar ciśnienia tętniczego i oznaczenie poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Nad przebiegiem wykonywanych badań czuwał wykwalifikowany personel medyczny - lekarze, którzy indywidualnie konsultowali pacjentów, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, kierowali badanych do poradni pulmonologicznej oraz na badania poszerzone: RTG klatki piersiowej i tomografię komputerową.

Zorganizowane spotkania wzbogaciły elementy edukacyjne w postaci warsztatów z zakresu profilaktyki zdrowotnej, indywidualne porady dietetyków i degustacja potraw. Osoby z grupy ryzyka chorób układu oddechowego otrzymały inhalatory lub aparaty służące do ćwiczeń oddechowych. Natomiast młodzież uczestnicząca w spotkaniach edukacyjnych miała możliwość uczestniczenia w wykładach oraz dyskusji na temat istniejących zagrożeń oraz propagowania zdrowego stylu życia.
Przeprowadzone przez powiat ostrołęcki akcje profilaktyczne, promocyjne
i edukacyjne miały na celu zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie profilaktyki zdrowotnej i kształtowania dobrych postaw prozdrowotnych, jak również uświadomienie zagrożeń związanych ze skutkami palenia tytoniu, nadużywania alkoholu oraz zażywania substancji psychoaktywnych, co wpłynie na zmniejszenie się liczby zachorowań na choroby układu oddechowego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB