Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Ferie pod znakiem PaTportów

2016-02-02 08:53:41 (ost. akt: 2016-02-04 08:42:35)

Autor zdjęcia: KMP Ostrołęka

Podziel się:

W ostatnich tygodniach na terenie powiatu ostrołęckiego powstały dwa PaTPorty. W niezwykły sposób postanowiły one rozpocząć ferie. Z piątku na sobotę odbyły się "Noce Profilaktyki” w szkołach w Obierwi i Rzekuniu. Oprócz świetnej zabawy nie zabrakło dużej ilości profilaktyki.

Czy profilaktyka jest potrzebna? Odpowiedź może być tylko jedna. Każda osoba, które jest świadoma czym jest bezpieczeństwo, odpowie na to pytanie twierdząco. Oczywiście mówiąc o bezpieczeństwie powinniśmy zacząć od siebie. Bywają jednak sytuacje, kiedy to należy zareagować tam, gdzie brak jest tej świadomości zagrożenia. Tu niezwykle ważne są inicjatywy osób, które myślą nie tylko o sobie, ale także o innych. Siłę profilaktyki w takich sytuacjach nie będą stanowiły instytucje, ale grupy rówieśnicze. Grupy w których słowo kolegi czy koleżanki, bez względu na ich wiek może okazać się mieć ogromny wpływ na dalsze postępowanie.

Świetnym przykładem mogą być PaTPORTY funkcjonujące na terenie całego kraju, w ramach ogólnopolskiego programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a TY". Obecnie na terenie powiatu ostrołęckiego działają dwie grupy. Obydwie w niezwykle oryginalny sposób postanowiły rozpocząć ferie. Mowa o nocach profilaktyki zrealizowanych w szkołach w Obierwi i Rzekuniu.

W Zespole Szkół w Obierwi szalona noc rozpoczęła się od godz. 20.00. Jej zakończenie zaplanowano na godzinę 4.00. Na początek odbyły się warsztaty poprowadzone przez ks. Tomasz Trzaskę. Były to warsztaty radiowe. Ich celem było otwarcie się na drugą osobą, a dokładnie odblokowanie się w kontaktach z innymi ludźmi. Jak mówić, by to co chcemy przekazać dotarło do drugiej osoby. Zajęcia te charakteryzowały się dużą aktywnością uczestników, którzy co chwila byli wciągani do zabawy. Warto wspomnieć, że ks. Tomasz Trzaska jest koordynatorem grupy PaT w Łomży. Dalsza część nocy to warsztaty z samoobrony, bezpieczeństwa w ruchu drogowym zrealizowane przez ostrołęckich policjantów oraz warsztat muzyczny Jarosława Kraski. Oczywiście każdy kto choć na chwilę spotkał się z programem PaT wie, że nie mogło zabraknąć belgijki oraz wygłupiaczka.

Również Noc Profilaktyki pod hasłem "W teatrze PaT wyrażam siebie” zrealizowano w Gimnazjum w Rzekuniu, w którym to powstał pierwszy PaTPORT na terenie powiatu ostrołęckiego. Spotkania zaczęły się późnym popołudniem. By po krótkim śnie powrócić do działania w sobotni poranek. Zrealizowano warsztat dziennikarski, PaTowicze pracowali nad scenariuszem profilaktycznym. Odbyły się także warsztaty taneczne. Dużo miejsca poświęcono profilaktyce. Młodzież oglądała filmy profilaktyczne zrealizowane przez grupy PaT z terenu kraju oraz fotoreportaż z konkursu szkolnego "Ja, Ty, My, Moi rówieśnicy a Profilaktyka uzależnień".

Dużą część Nocy Profilaktyki stanowiły gry i zabawy sportowe. Podczas meczu siatkówki uczniowie z Obierwi nie dali żadnych szans nauczycielom oraz instruktorom warsztatów, wygrywając każdego z czterech setów. Na uwagę zasługuje również zaangażowanie w Noc Profilaktyki nauczycieli, rodziców oraz poszczególnych sponsorów.

Łącznie w działaniach profilaktycznych uczestniczyło około 90 osób. Warto podkreślić, że PaTowicze zaprosili do nich swoich rówieśników, którzy nie działają w PaTPORTACH. W akcji uczestniczyli m.in. uczniowie z Kadzidła. Już teraz realizacją programu w swoich szkołach, są uczniowie z dwóch kolejnych szkół, na terenie powiatu ostrołęckiego - informuje podkom. Sylwester Marczak.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB