Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Starosta Ostrołęcki zaprasza na BEZPŁATNE badania profilaktyczne

2016-03-01 14:52:02 (ost. akt: 2016-03-01 14:55:39)

Podziel się:

Powiat Ostrołęcki od stycznia 2015 do kwietnia 2016 r. realizuje program „Dbam o oddech” profilaktyka chorób układu oddechowego w Powiecie Ostrołęckim finansowany z funduszy norweskich. W ramach programu prowadzone były po dwie akcje profilaktyczne w każdej gminie powiatu ostrołęckiego, najbliższy terminy ponownych badań w gminie Kadzidło: 6 marca – niedziela – Kadzidło, Zespół Szkół Powiatowych przy ul. Słonecznej 2, zapraszamy w godzinach od 8.00 – do 16.00

Akcje cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Do tej pory przeprowadzono 21 akcji, przebadanych zostało ponad 4300 osób, z czego ponad 900 osób skierowanych zostało na badania pogłębione. Badania, które odbędą się w Kadzidle, będą ostatnimi badaniami realizowanymi w Projekcie.

Mieszkańcy mogą tylko raz uczestniczyć w badaniach.

Podczas akcji profilaktycznych można skorzystać bezpłatnie z takich badań jak:
· spirometria,
· badanie stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu,
· badanie poziomu cholesterolu,
· badanie poziomu trójglicerydów,
· badanie poziomu cukru,
· pomiar ciśnienia krwi,
· konsultacje lekarskie.

Osoby z grupy ryzyka podczas konsultacji lekarskich mogą otrzymać inhalatory lub aparaty do gimnastyki oddechowe oraz skierowanie na badania poszerzone:
· konsultacje u lekarza specjalisty chorób płuc,
· RTG,
· tomografia komputerowa.

Akcje zawierają również elementy edukacyjne dotyczące między innymi profilaktyki przeciwdziałania chorobom układu oddechowego, skutków palenia tytoniu, zdrowego stylu życia i promocji zdrowia połączonego z warsztatami komponowania diety na podstawie piramidy żywienia z degustacją zdrowej żywności.

Z bezpłatnych badań profilaktycznych w zakresie chorób układu oddechowego - mogą
skorzystać mieszkańcy powiatu ostrołęckiego z następujących grup:
· regularni palacze,
· mężczyźni w wieku 35- 59 lat,
· osoby powyżej 65 roku życia,
· bierni palacze (członkowie rodzin regularnych palaczy).

Projekt zapewnia bezpłatny transport na miejsce akcji i z powrotem. Rozkład jazdy autobusu dostępny jest u sołtysa, każdej miejscowości.

Celem Programu jest
– podniesienie świadomości w zakresie negatywnego wpływu palenia tytoniu i styl naszego życia na stan układu oddechowego;
- zwiększenie dostępności do specjalistycznej opieki medycznej i diagnostyki.

Program Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób Układu Oddechowego w Powiecie Ostrołęckim “Dbam o Oddech” dofinansowany jest przez Norweski Mechanizm Finansowy 2009-2014 oraz przez budżet państwa.

Realizatorem Programu jest Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, Wydział Promocji i Rozwoju Pl. gen. J. Bema 5, Tel. 29 764 27 49; wew. 168, 166, 151, mail: promocja@powiatostrolecki.pl; www.powiatostrolecki.pl zakładka Dbam o Oddech.