Czwartek, 22 lutego 2018. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Łomacz jedzie do Tokio

Podziel się:

Pochodzący z Ostrołęki Grzegorz Łomacz jest jednym z powołanych na arcyważny turniej kwalifikacyjny do igrzysk w Rio, który dla polskich siatkarzy będzie ostatnią szansą na zapewnienie sobie wyjazdu.

Przed siatkarzami polskiej reprezentacji bardzo ważne wyzwanie w postaci turnieju kwalifikacyjnego do letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Zawody odbędą się w dniach 28 maja - 5 czerwca w Tokio, a awans uzyskają trzy najlepsze drużyny oraz najlepsza drużyna azjatycka (bez względu na zajęte miejsce).

Polacy wcześniej przegapili szansę na zapewnienie sobie przepustki w rozgrywanym w Japonii Pucharze Świata, gdzie awans uzyskały tylko dwie najlepsze drużyny. Biało-czerwoni nie mogą liczyć na automatyczną kwalifikację pomimo zdobycia dwa lata temu tytułu mistrza świata.

Tak czy inaczej, polska kadra razem z reprezentacjami Australii, Chin, Francji, Iranu, Japonii, Kanady, Polski, Wenezueli będzie się bić o ostatnie wolne miejsca do Rio, a pomoże im w tym wychowanek Olimpu Ostrołęka Grzegorz Łomacz.

Rozgrywający Cuprum Lubin ma za sobą wyjątkowo udany sezon w PlusLidze. Łomacz i jego koledzy zakończyli rozgrywki w polskiej lidze siatkówki na piątym miejscu, co jest najlepszym wynikiem klubu w historii.

Na fali udanego sezonu ligowego, Łomacz może mieć nadzieję na udany okres gry z reprezentacją, gdzie na dodatek będzie miał duże pole do popisu, a to ze względu na odejście wieloletniego rozgrywającego drużyny Pawła Zagumnego.

Jak razie w kadrze brakuje lidera na rozegraniu, chociaż w tej roli często pojawia się Fabian Drzyzga. Łomacz z pewnością łatwiej zachowuje jednak spokój w trudnych sytuacjach, z kolei Drzyzga jest szybszy od zawodnika Cuprum.

Obaj znaleźli się w 15-osobowej kadrze, którą chce zabrać ze sobą do Japonii selekcjoner Stephane Antiga.

Poza nimi, w rywalizacji wezmą także udział przyjmujący Bartosz Bednorz, Rafał Buszek, Michał Kubiak, Mateusz Mika i Artur Szalpuk, atakujący Bartosz Kurek i Dawid Konarski, środkowi Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Karol Kłos i Marcin Możdżonek oraz libero Paweł Zatorski i Piotr Gacek.

Wcześniej, siatkarze brali udział w kwietniowym zgrupowaniu w Spale, gdzie stawiło się 20 powołanych. Pięciu z nich nie zostało jednak nominowanych do wyjazdu, a byli to Jakub Jarosz, Wojciech Żaliński, Andrzej Wrona, Paweł Woicki i Łukasz Wiśniewski.

Ostatecznym sprawdzianem polskiej kadry będzie odbywający się w dniach 17-19 maja w Krakowie Memoriał im. Huberta Jerzego Wagnera. W turnieju wezmą także udział reprezentacje Belgii, Bułgarii i Serbii.

Łomacz będzie walczył nie tylko w turnieju kwalifikacyjnym do Rio, ale także w rozpoczynającej się w 17 czerwca Lidze Światowej.

Polacy w tym roku będą gospodarzami rozgrywek finałowej szóstki (13-17 lipca), stąd udział mają zapewniony. Wyniki w fazie grupowej nie mają większego znaczenia, ale będą dobrą okazją do zdobycia doświadczenia dla rzadziej grających siatkarzy.

W trakcie fazy wstępnej, Polacy zagrają w trzech grupach, rywalizując za każdym razem z trzema innymi drużynami z dywizji. Rywalizację rozpoczną 17 czerwca, mierząc się z Rosją, Bułgarią i Serbią. Następnie 24 czerwca rozpoczną walkę z Argentyną, Rosją oraz Francją, a na koniec (1 lipca) powalczą w grupie z Brazylią, Francją i Belgią.

Ostatecznie, w razie wywalczenia przepustki do Rio, po zakończeniu rywalizacji w Lidze Światowej trener Antiga ustali skład, który pojedzie reprezentować Polskę do Brazylii. Olimpiada w Rio wystartuje 5 sierpnia.

Biało-czerwoni mają nadzieję, że po latach oczekiwania uda im się sięgnąć po złoty krążek, co udało się już raz podczas igrzysk w Montrealu (1976). Miejmy nadzieję, że udział w takim sukcesie będzie miał Łomacz.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB