Wtorek, 16 października 2018. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

3 sposoby na tanie OC

Podziel się:

Wielkimi krokami zbliża się czas przedłużenia wygasającego OC, tymczasem Twoja sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Wiesz, że wysokość wyliczonej składki może Cię przerazić, dlatego szukasz sposobu na tańsze ubezpieczenie. W takim razie jesteśmy w stanie Ci pomóc – zapoznaj się ze sprawdzonymi i bezpiecznymi metodami na obniżenie kosztów obowiązkowego OC i płać mniej.

1. Dobierz drugiego właściciela

Na wysokie składki narzekają przede wszystkim młodzi i niedoświadczeni kierowcy, którzy nie mogą poszczycić się długą historią ubezpieczeniową. Niezależnie od tego, czy kupują OC w Allianz, Warcie, PZU, AXA, czy Generali, zawsze płacą horrendalne sumy – chyba że decydują się na dopisanie drugiego właściciela do dowodu rejestracyjnego. Jeżeli drugi właściciel posiada pełne zniżki ubezpieczeniowe, finalna cena OC ulega znacznemu obniżeniu i nie jest tak wysoka, jak gdyby była przy wyliczeniu wyłącznie dla młodego kierowcy.

O ile dopisanie do dowodu rejestracyjnego jest bardzo korzystne dla młodego kierowcy, bo pozwala nie tylko obniżyć cenę OC, ale również zyskać zniżki, o tyle dla drugiego właściciela stanowi ona ryzyko. W razie szkody wyrządzonej przez któregokolwiek z właścicieli zniżki tracą bowiem obaj w równym stopniu. Dlatego tylko zaufane osoby – np. rodzice czy małżonek – się zgodzą, żeby je dopisać do dowodu wraz z młodym kierową.

2. Znajdź najtańszą ofertę

Polacy poszukują ubezpieczenia OC na dwa sposoby – za pośrednictwem agenta lub w Internecie. Odwiedzając agenta, mają do dyspozycji kilkanaście ofert, często – choć nie zawsze – bardzo konkurencyjnych i wartych uwagi. Wizyta u agenta pozwala się dopytać o szczegóły oferty, ale wymaga poświęcenia czasu. Zupełnie inaczej jest w przypadku poszukiwania polisy przez Internet. W tym celu należy w dowolnym kalkulatorze, np. w kalkulatorze ubezpieczeń samochodu NuA obliczyć dla siebie składkę, a następnie wybrać najniższą ofertę spośród wszystkich dostępnych w porównywarce. Skorzystanie z tej metody gwarantuje oszczędność czasu, ale wyklucza możliwość zadania pytania specjaliście z branży.

3. Rozsądnie wybierz samochód

Jeśli nie chcesz przepłacać za OC, pożegnaj się z marzeniami o sportowym samochodzie z dużym silnikiem. Wraz ze wzrostem pojemności i mocy silnika wzrasta również składka na ubezpieczenie, dlatego zdecyduj się raczej na spokojne, miejskie auto z segmentu A lub B, w przypadku którego jednostka napędowa nie przekracza pojemności 2,0 l. Powyżej tej pojemności towarzystwa ubezpieczeniowe narzucają bowiem duże podwyżki.