Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Ceny mieszkań w Ostrołęce - będzie drożej czy taniej?

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Ceny za dwupokojowe mieszkanie w Ostrołęce rozpoczynają się od 90 tys., a sięgają grubo ponad 300 tys. Powodem takiej sytuacji jest słaba moc nabywcza na mieszkania w Ostrołęce i co za tym idzie – zbyt mała liczba nowych mieszkań jak na 52-tysięczne miasto.

Młodzi ludzie obecnie uciekają z Ostrołęki do Warszawy lub za granicę, bo w całym powiecie są problemy z pracą, mimo ogólnokrajowej tendencji spadku bezrobocia – na początku roku 2017 stopa bezrobocia w powiecie ostrołęckim o 150% przekraczała średnią krajową. Ostrołęka położona jest zbyt daleko od Warszawy, by młodzi decydowali się na mieszkanie i dojeżdżanie do stolicy. A skoro nie ma pracy i ubywa tych, którzy mogliby kupić nowe mieszkanie, deweloperzy nie decydują się na budowanie nowych osiedli.

Cena za metr kwadratowy nowego 50-metrowego mieszkania w Ostrołęce wynosi obecnie ok. 3400 zł. Na portalach ogłoszeniowych sprzedawane są tylko mieszkania z osiedla Idea Park przy al. Jana Pawła II. Ciekawe jest to, że w podobnej cenie lub za niewiele mniej można nabyć mieszkanie z rynku wtórnego, których – jak na tak dużą liczbę mieszkańców – w Ostrołęce również nie jest zbyt dużo. W większości wypadków mieszkania z rynku wtórnego zlokalizowane są blisko centrum, ale w blokach z wielkiej płyty, w których koszty utrzymania są dużo większe niż w przypadku nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa.

Rzeczywista cena mieszkania z rynku wtórnego

Porównując ceny mieszkań nowych i starych zapominamy, że kupując mieszkanie na rynku wtórnym, do ceny trzeba jeszcze dodać 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Koszt lokum wartego 250 tys. zł wzrasta więc średnio o 5 tys. zł. Poza tym trzeba też zapłacić prowizję dla biura obrotu nieruchomościami – w przypadku małych mieszkań około 3% wartości kupowanego mieszkania. Kupując mieszkanie od dewelopera, tych kosztów nie poniesiemy.

Dlatego tym, którzy tylko mają takie możliwości, radzimy kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, gdyż, będzie ono tańsze w utrzymaniu i nie straci przez lata tak znacząco na wartości jak mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Aby mieć pewność, że takie mieszkanie utrzyma swoją wartość, dobrze jest przejrzeć dostępne oferty jak np. ubezpieczenie domu PZU na www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Dzięki dobrej polisie mieszkaniowej nawet w razie nieszczęścia, np. zalania czy pożaru, właściciela mieszkania będzie stać na remont i przywrócenie mieszkania do pierwotnego stanu.

Po czym poznać dobrą polisę?

To takie ubezpieczenie, które zarówno w przypadku mienia ruchomego (sprzęt AGD, RTV, biżuteria), jak i nieruchomego (okna, drzwi, ściany, glazura itp.), obejmuje pełen zakres ryzyk, jakie mogą dotyczyć mieszkania, a są to:
• kradzież z włamaniem i rabunku,
• zdarzenia losowe takie jak powódź, huragan, ogień, grad, uderzenie pioruna itp.,
• akty wandalizmu (np. uszkodzenie drzwi lub szyb),
• szkody wyrządzonej na czyimś mieniu zdrowiu w ramach OC.

Dobra polisa uwzględnia również domowy Assistance, czyli pakiet gwarantujący fachową pomoc w razie awarii. Wysokość składki zależy od wybranej wysokości sumy ubezpieczenia, lokalizacji, sposobu zabezpieczenia mieszkania itp.

Aby dowiedzieć się, gdzie ubezpieczyć mieszkanie na www.ubezpieczeniemieszkania.pl, najlepiej skorzystać z kalkulatorów lub porównywarek ofert. Podając interesujący nas zakres ryzyk oraz dane dotyczące naszego mieszkania, bez trudy wyliczymy składkę przyszłej polisy, a dodatkowo możemy też skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego, który doradzi nam, jaki zakres ochrony jest w przypadku naszego mieszkania najbardziej wskazany, i wyliczy realną wysokość składki.

Jakie widoki na niższe ceny mieszkań?

Niestety, widoków na niższe ceny mieszkań w Ostrołęce na razie nie ma. Choć w kraju sytuacja jest stabilna i ceny nowych mieszkań nie rosną zbyt wiele w skali roku, szans na ich spadek również nie ma. A takie pojawiłyby się tylko wtedy, gdyby większa liczba deweloperów chciała budować w Ostrołęce nowe mieszkania.

Widoków nie ma także na tanie mieszkania z programu rządowego Mieszkanie Plus. Mimo że w październiku 2017 program ruszył i kilkadziesiąt gmin podpisało listy intencyjne, władze miasta Ostrołęki zrobiły niewiele, by przygotować grunty pod tanią zabudowę wielorodzinną i ubiegać się o włączenie do programu. Interpelację do władz miasta złożył w tej sprawie nawet jeden z radnych Ostrołęki, jako przykład podając Białą Podlaską. To miasto, które mimo że utraciło status miasta wojewódzkiego podobnie jak Ostrołęka, wybudowało w ciągu ostatnich 3 lat 180 nowych mieszkań.