Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

O bohaterach w kinie Jantar

2018-03-05 21:08:38 (ost. akt: 2018-03-05 21:08:43)

Podziel się:

W kinie Jantar odbył się premierowy pokaz filmów zrealizowanych przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych. To krótkometrażowe dokumenty o bohaterach antykomunistycznego podziemia z ternu północnego Mazowsza.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych, dzięki wsparciu finansowemu Grupy Energa zrealizowało osiem filmów dokumentalnych. Ich bohaterami są bliscy, sąsiedzi, krewni osób, które działały w podziemiu. Dziś w kinie Jantar pokazano trzy z nich – o Hieronimie Rogińskim ps. "Róg", Witoldzie Boruckim ps. "Dąb"/ "Babinicz" oraz o rodzinie Wojszów. Reżyserem całego cyklu jest Tomasz Filipczak.

Filmy to głównie wspomnienia, opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie, rzadziej dokumenty historyczne. Niestety rodziny nie posiadają zbyt wielu pamiątek, gdyż w domach i mieszkaniach UB robiło częste rewizje. Są to jednak rzeczy bezcenne, np. krzyżyk, który syn Witolda Boruckiego ma po ojcu, list „Babinicza” do żony, w którym cieszy się że będzie miał syna, czy różaniec z chleba, który stworzył Franciszek Wojsz.

W małej sali kina Jantar pojawili się również bliscy bohaterów. Córka Janiny Wojsz, brat Witolda Boruckiego – Czesław, bratanek i szwagierka Hieronima Rogińskiego. Była także okazja do rozmowy z reżyserem Tomaszem Filipczakiem.

Pierwszy film o „Rogu” można już obejrzeć online. Pozostałe będą udostępniane na stronie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w kolejne czwartki. Trwają jeszcze prace nad ostatnimi produkcjami, ale powinny zakończyć się jeszcze w marcu.

Źródło UM Ostrołęka

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB