Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Nie daj szansy złodziejowi - zabezpiecz swój rower

2018-03-14 15:37:45 (ost. akt: 2018-03-14 15:44:33)

Autor zdjęcia: KMP w Ostrołęce

Podziel się:

W okresie wiosennym i letnim ostrołęccy policjanci odnotowują więcej kradzieży rowerów. Niezabezpieczone jednoślady giną z różnych miejsc. Aby zapobiec utracie naszych dwóch kółek, warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie. Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce przypominają o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku.

- W wielu takich przypadkach osoba zgłaszająca kradzież tłumaczy funkcjonariuszom, że zostawiła go tylko ,,na chwilę” w danym miejscu lub na dłuższy czas na balkonie lub klatce schodowej. Niezabezpieczone rowery giną też spod szkół, a nawet z terenu własnych posesji, czy klatek schodowych bloków w których mieszkamy. Właśnie ta ,,chwila” wystarczy amatorowi cudzej własności na kradzież naszego jednośladu. Właściciel roweru musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi i każde pozostawienie go bez zabezpieczenia tworzy złodziejowi okazje do kradzieży - ostrzega asp. Tomasz Żerański z KMP Ostrołęka.

Policja apeluje, aby nie zostawiać roweru otwartego i gotowego do drogi w miejscach publicznych, np. przed sklepem. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie go na gorącym uczynku.

Bezwzględnie zawsze należy zakładać zabezpieczenie na rower w taki sposób, aby spiąć koło, ramę oraz przytwierdzony do podłoża przedmiot. Rower należy zostawiać albo w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu, albo w całkowicie zamkniętym pomieszczeniu. W tym drugim przypadku również musimy pamiętać o założeniu zabezpieczenia.

Mundurowi zachęcają również do sfotografowania naszego roweru, gdyż w przypadku kradzieży zdjęcia mogą być rozpowszechnione w Internecie prze policjantów. Może to pomóc zidentyfikować sprawcę kradzieży. Wybierając miejsce pozostawienia naszego jednośladu nawet na chwilę starajmy dobrać je tak, żeby znajdowało się z zasięgu kamer monitoringu.

- Apelujemy również do najmłodszych, nie dawajmy nieznajomym przejechać się naszym jednośladem, wielokrotnie tego rodzaju ,,przejażdżki” kończyły się kradzieżą jednośladu. Zwróćmy także uwagę na osoby obce kręcące się po klatkach schodowych, zainteresujmy się nimi, zapytajmy czego lub kogo szukają, przyjrzyjmy się im, zapamiętajmy ich wygląd - dodaje policjant.

O swoich podejrzeniach wzbudzających nasze obawy poinformujmy policję, takie sygnały i spostrzeżenia mogą być pomocne przy ustaleniu tożsamości ewentualnych złodziei.

oprac. Iwo

Źródło: KMP Ostrołęka

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB