Łyse: Jak Niedzela Palmowa to tylko na Kurpiach!

2012-04-01 15:40:38 (ost. akt: 2012-04-02 10:27:17)

Jak co roku tysiące osób z całego kraju zjechało dziś (1 kwietnia) na uroczyste i niepowtarzalne obchody Niedzieli Palmowej. Turystów nieco zniechęciła chłodna aura, za to uczestników konkursu na najpiękniejszą plamę przybyło więcej niż rok wcześniej.

Łyse: Jak Niedzela Palmowa to tylko na Kurpiach!

Autor: Adam Wnęta

Przed głównym punktem uroczystości, czyli kolorową procesją główną ulicą Łysych, zgromadzeni na placu GOKSiR mieli okazję wysłuchać występów zespołów folklorystycznych. A tych z pewnością nie brakowało. Na deskach sceny zaprezentowali się „Łysozianie”, „Wejdozionki”, „Pupkoziźnianie”, „Serafinki” i „Lipnicanie”.

O godz. 11 ze starego, drewnianego kościoła pw. św. Anny, gdzie przyjezdni mogli podziwiać kilkaset palm zgłoszonych do konkursu, ruszyła procesja. Wierni przeszli do kościoła pw. Chrystusa Króla Wszechświata, gdzie odbyła się główna msza św. pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego ks. Janusza Stepnowskiego.

- Ze względu na pogodę ludzi jest znacznie mniej niż rok temu – stwierdza Jan Kania, muzyk ludowy i animator kultury gminy Łyse. – Jednak jeśli chodzi o nasz konkurs na najpiękniejszą palmę – uczestników jest dużo więcej niż w roku ubiegłym. Wówczas było ich około 160. W tym jest ich o niespełna 100 więcej. Na dworze brakuje ciepła, ale mamy ciepłe serce i ciepłego ducha a to najważniejsze – podsumowuje Jan Kania.

- Byłam tu już kilka lat temu, ale chciałam tu wrócić by zobaczyć raz jeszcze tą żywą tradycję – mówi Anna Pawłowska z Otwocka. – Przyjechałam tu też z zamiarem zakupu pisanek, które powędrują do wielkanocnego koszyczka.

Po mszy uczestnicy przenieśli się z powrotem na plac GOKSiR, gdzie wystąpiły zespoły „Puszcza Zielona” z Łysych, „Reszelanie” z Reszla oraz „Jegodecki” z Zalasia. Rozstrzygnięto też konkurs „Palma Kurpiowska”.

aw

Komentarze 0 pokaż wszystkie komentarze w serwisie