Stomatolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem i profilaktyką zębów. Regularne odwiedzanie lekarza stomatologa pozwala nam zachować zdrowy i piękny uśmiech na długo. Czy lekarz stomatolog tylko leczy zęby?

Praca stomatologa – na czym polega?

Stomatologia to dział medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem, patologią, a także leczeniem zębów, przyzębia, języka i błony śluzowej, innych tkanek jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Zakres tej dziedziny medycyny jest bardzo szeroki. Studenci, którzy zdecydowali się na studiowanie stomatologii mają do wyboru aż dziewięć specjalizacji. Wśród tych specjalizacji wyróżnić możemy: stomatologię zachowawczą z endodoncją, stomatologię dziecięcą, chirurgię stomatologiczną, ortodoncję czy protetykę stomatologiczną. Choć każda ze specjalizacji ma wiele punktów wspólnych, to mimo wszystko różnią się one od siebie. Najbardziej popularna jest stomatologia zachowawcza, która zajmuje się profilaktyką próchnicy oraz leczeniem chorobowo zmienionych tkanek zęba.

chirurgia stomatologiczna

Praca stomatologa zależy od specjalizacji, jaką wybrał. Innych pacjentów będzie przyjmował chirurg szczękowy, a jeszcze innych stomatolog ze specjalizacją pedodoncji, czyli leczenia zębów u dzieci. Do ortodonty wybierzemy się, jeśli będziemy chcieli skorygować zgryz, natomiast protetyk uzupełni utracone przez nas uzębienie. Chirurg stomatolog zajmuje się leczeniem operacyjnym zmian w obrębie jamy ustnej.

Badania wykonywane przez stomatologa

choroby przyzębia

Podstawowym badaniem, które wykonuje lekarz stomatolog podczas wizyty, jest ocena stanu uzębienia. Po zebraniu wywiadu, lekarz przystąpi do oceny ubytków i zaordynuje leczenie. W niektórych przypadkach wymagane jest wykonanie zdjęcia RTG. Dzięki niemu lekarz może sprawdzić, jak układają się korzenie zęby, czy nie nachodzą na siebie lub nie występuje na nich próchnica. RTG pozwoli również wykryć zmiany chorobowe w zębach, które gołym okiem są nie do zauważenia, na przykład torbiele. Lekarz stomatolog może poprosić również o wykonanie pantomogramu, który daje panoramiczny obraz zębów. W przypadku trudnych do jednoznacznego określenia zmian chorobowych, konieczne może być wykonanie tomografii komputerowej lub badania USG.

Jakie choroby leczy stomatolog?

Do stomatologa często zgłaszają się pacjenci, którzy odczuwają ból lub cierpią z powodu nadwrażliwości zębów. Najczęstsze choroby, leczone przez stomatologa to:

  • choroby próchnicowe zębów
  • zapalenie miazgi przyzębowej
  • leczenie torbieli, ropni, zgorzeli zęba
  • zapalenie dziąseł
  • nowotwory jamy ustnej
  • afty

Jakie zabiegi wykonuje stomatolog?

Odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty pozwolą zachować zęby w dobrej kondycji. Najlepiej, jeśli gabinet stomatologiczny odwiedzay będzie dwa razy do roku. Niestety nie zawsze jest to klucz do uniknięcia problemów. Często ludzie zgłaszają się do dentysty kiedy problem z zębami mocno się nasili. Podczas wizyty, stomatolog oceni stan problemu. Lekarz stomatolog zajmuje się leczeniem próchnicy, poprzez założenie plomby na chorego zęba lub leczenia kanałowego. W zależności od swojej profesji dokonuje również chirurgicznego usuwania zębów ( w tym zębów mlecznych i stałych). Dentysta usuwa także ropnie, torbiele. Stomatolog może także przeprowadzić proces leczenia w przypadku zębopochodnego zapalenia zatok przynosowych. Ponadto leczy choroby ślinianek i żuchwy. Przeprowadza również rekonstrukcję złamań kości szczęki. Może podjąć się chirurgicznego leczenia złamań zębów.

gabinecie stomatologicznym

Metody leczenia w stomatologii

Lekarz stomatolog ma szeroki wachlarz możliwości leczenia zębów. Wszystko zależy od tego z jakim problemem się do niego zgłaszamy. W przypadku próchnicy zębów, czasem wystarczy wyleczenie próchnicy powierzchniowej. W niektórych wypadkach potrzebne jest leczenie kanałowe lub usunięcie chorego zęba. Zabiegi stomatologiczne nie należą do przyjemnych i często kojarzą się z bólem. Jednak w obecnych czasach nastąpił rozwój medycyny, który pozwala na leczenie w szybki i prawie bezbolesny sposób. Wystarczy odpowiednia dawka znieczulenia, by zabieg nie był bolesny. Niektórzy stomatolodzy leczą zęby pod narkozą. Nowoczesny sprzęt, którym dysponują dentyści znacznie przyspiesza i ułatwia proces leczenia.

Wizyta u stomatologa nie dla wszystkich jest przyjemna. Im bardziej skomplikowana zmiana, tym leczenie jest trudniejsze, bolesne i trwa znacznie dłużej. Aby uniknąć leczenia skomplikowanych przypadków, warto pamiętać o profilaktyce. Oprócz dbania o codzienną higienę jamy ustnej należy pamiętać o dokonywaniu zabiegów takich jak: usuwanie kamienia nazębnego oraz fluoryzacji czy lokowaniu zębów.

dentistica
https://dentistica.pl/