Podstawowym sposobem dodatkowego nawożenia krzewów oraz drzew jest zastosowanie odpowiednich nawozów. Mogą być to środki mineralne, które są dostarczane do gleby i docierają do systemu korzeniowego. Odżywcze substancje są wykorzystywane do budowy owoców oraz organów wegetatywnych. Czemu nawozy dolistne to dobre rozwiązanie?

Zalety nawozów dolistnych

Choć na rynku jest pełno różnego rodzaju nawozów zawierających substancje mające na celu poprawę kondycji roślin oraz ich wzrost, niestety niektóre substancje mogą wędrować nawet 3 lata zanim przedostaną się do korzeni. W tym przypadku dobrą alternatywą może okazać się nawóz dolistny, bo w tym wypadku składniki są pobierane przez roślinę w dużo szybszym tempie. Takie nawozy rozpuszczają się w wodzie, zazwyczaj nanosi się je na rośliny w postaci oprysku. Substancje mineralne wnikają do rośliny przez liście i od razu są wykorzystywane. Poza korzeniowe nawożenie ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze takie nawożenie daje szybkie efekty, tak więc można uzupełnić niedobory pierwiastków w bardzo szybkim tempie. Zazwyczaj takie nawozy to mieszanki wieloskładnikowe, tak więc są zaopatrzone w wiele mikro i makroelementów. Kolejna sprawa jest taka, że dość trudno jest rozpoznać, jakiego konkretnego składnika brakuje roślinie, dlatego nawozy dolistne wieloskładnikowe będą dawać najlepsze rezultaty. 

Kolejną bardzo ważną zaletą nawozów dolistnych jest ich uniwersalność. Co to oznacza? Można je wykorzystać na wszystkie rośliny i praktyczne w każdej fazie rozwojowej. W tym wypadku warunki atmosferyczne nie stanowią żadnego problemu. Oczywiście warto mieć na uwadze to, aby nie robić oprysków w czasie dużego słońca, bo rośliny mogą ulec poparzeniu. Dzieje się tak dlatego, że środek w przypadku wysokich temperatur bardzo szybko odparowuje, tak więc zmniejsza się jego pobieranie. 


Kiedy stosować opryski?
Zdecydowanie najlepszą porą na zastosowanie nawozów dolistnych są pory wieczorne. W tym czasie u większości roślin otwierają się aparaty szparkowe, dzięki temu mogą one sprawnie pobierać minerały. Czas, jaki jest potrzebny do tego, aby roślina pobrała cenne składniki z nawozu to kilka godzin, więc nie można dokonywać oprysku przed deszczem, bo cała praca pójdzie na marne. Chociaż podstawowym sposobem nawożenia gleby, tak czy inaczej powinny być nawozy doglebowe, to warto zastosować też nawozy dolistne, jeśli zachodzi taka potrzeba. Gdy zauważymy, że nasze plony mają niedobory składników, trudno jest określić, jakie substancje są potrzebne, ale niezbędna jest szybka regeneracji roślin, to nawozy dolistne są dobrym rozwiązaniem. 

Jak stosować nawóz, aby był skuteczny?
Aby nawóz dolistny mógł być skuteczny w działaniu, powinniśmy trzymać się pewnych zasad. Po pierwsze ważna jest odpowiednia temperatura, oprysków najlepiej dokonywać w temperaturach 12-25 stopni Celsjusza. Kluczowa jest temperatura użytej wody do przygotowania roztworu oprysku. Powinna mieć ona minimum 10-11 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi o ilość cieszy to musi być dobrana w odpowiedni sposób, aby było możliwe dokładne pokrycie roślin, inaczej może dojść do spływania cieczy do gleby. Najczęściej wystarczy od 200 do 500 litrów cieczy na hektar.  Parametry zastosowanej wody są bardzo ważne, chodzi między innymi o jej twardość i PH. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie Aqua Soft, dzięki temu można będzie mieć pewność, że oprysk będzie skuteczniejszy. Oprysk roślin najlepiej dokonać, gdy niebo jest bezchmurne, jednak nie w pełnym słońcu. Dobrą porą będzie ranek lub wieczór. Ważne jest to, aby rośliny w tym czasie nie były narażone na promieniowanie słoneczne. Przed dokonaniem oprysków warto więc sprawdzić pogodę, dzięki temu można uniknąć niespodzianek.