W wielu pomieszczeniach, szczególnie w budynkach stawianych przy metodach starego budownictwa, może pojawić się wilgoć. W kuchni poradzić sobie możemy z tym instalując okap nad kuchenką, w łazience zaś poprzez zaopatrzenie się w odpowiedni system wentylacyjny. Jeżeli jednak wilgoć pojawia się na ścianach mimo wszystko, być może problem leży po stronie instalacji wodno-kanalizacyjnej, która się rozszczelniła – dowiedz się, jak to rozpoznać oraz w jaki sposób zlokalizować przeciek i przeprowadzić uszczelnianie rur pcv  .

Zlokalizowanie przecieku

Jednym z sposobów znalezienia miejsca, w którym rura się rozszczelniła, jest użycie specjalnego sprzętu, takiego jak wilgotnościomierz. Rzecz jasna nie jest to standardowa rzecz znajdująca się na wyposażeniu każdego przeciętnego Polaka, w związku z czym dobrym sposobem może być wypożyczenie go na jeden dzień od specjalisty, hydraulika lub firmy, która zajmuje się wypożyczaniem tego typu sprzętu. Jeśli nie mamy w okolicy takowego przedsiębiorstwa, być może wystarczy poprosić znajomą osobę, sprzęt ten nie jest drogi w związku z czym niejedna złota rączka może go posiadać. 

Czasami jednak nie jest to potrzebne, szczególnie wtedy, gdy w mieszkaniu raczej nigdy nie było problemu z wilgotnością, przez co mokra plama na ścianie będzie wskazywać jednoznacznie na miejsce, w którym znajduje się uszkodzony fragment rury. 

Specjalistyczne przedsiębiorstwa zajmujące się tego typu sprawami korzystają jeszcze z wielu zaawansowanych sprzętów, nierzadko mogą wydawać się one żywcem wyciągnięte z amerykańskich filmów. Jedną z metod wykorzystujących drogie urządzenia jest metoda korelacji szumów, która polega na umieszczeniu sprzężonych ze sobą przekaźników po dwóch końcach ściany, którą chcemy zbadać. Jest to raczej metoda wykorzystywana przy ogromnych naprawach przemysłowych, nie stosuje się tego w budynkach mieszkalnych z uwagi na to, że konieczna jest wiedza na temat średnicy rury, oraz na cenę takiej operacji, która dla przeciętnego Kowalskiego może wydawać się wręcz kolosalna.

Naprawa pękniętej rury

Aby samodzielnie i poprawnie przeprowadzić uszczelnianie rur pcv, powinniśmy posiadać podstawową wiedzę na temat hydrauliki, w przeciwnym wypadku możemy przypadkowo powiększyć szkody i narazić się na jeszcze większe koszta. Jeżeli chcemy koniecznie przeprowadzić całą operację samodzielnie, musimy zacząć od zakręcenia wody w całym mieszkaniu – zawór znajduje się zaraz przy wodomierzu. Konieczne okaże się też spuszczenie wody z rur, aby móc dostać się bezpiecznie do miejsca przecieku. Nie obejdzie się bez kucia w ścianie, musimy bowiem założyć złączkę w miejsce, z którego uprzednio wytniemy uszkodzony fragment rury. Jeśli na samą myśl o przeprowadzaniu takich prac zaczynasz się martwić, powinieneś skorzystać z pomocy profesjonalistów – jak najszybciej znajdź takowego w swojej okolicy.