Kołatka do drzwi to okucie, które kiedyś miało głównie pełnić praktyczną funkcję, oznajmiając mieszkańcom domu przybycie gości. Dzisiaj, zastąpiona w głównej mierze przez dzwonki, jest traktowana przede wszystkim jako atrakcyjna ozdoba wejścia do budynku. Jakie modele kołatek są obecnie dostępne i jak wybrać wersję pasującą do danych drzwi?

Kołatka do drzwi – atrakcyjna dekoracja drzwi wejściowych

Kołatka do drzwi niegdyś służyła za dzwonek, pozwalając gościom w uprzejmy sposób powiadomić gospodarzy o swoim przybyciu. Obecnie pełni funkcję głównie dekoracyjną, będąc dużym uatrakcyjnieniem drzwi wejściowych. Może nie tylko być elementem wystroju frontu domu wraz z ogrodem, ale także oddawać gust i charakter mieszkańców dzięki wykorzystaniu ciekawych motywów. Mimo zastąpieniu kołatki przez dzwonki, w wielu domach jest ona nadal obecna, choćby ze względu na estetyczne walory tego typu okucia. Na rynku mamy dostęp do wielu modeli, zachwycających ciekawymi formami – jaki mamy wybór?

Kołatki do drzwi są dostępne w wielu wzorach i stylach – począwszy od minimalistycznych, wykorzystujących proste formy, przez klasyczne, zachwycające elegancją,  po rustykalne, które idealnie sprawdzą się w domach urządzonych w tym stylu. Można znaleźć także wiele pięknie zdobionych okuć, np. przedstawiających kwiaty czy zwierzęta – potrafią być niezwykłą ozdobą wejścia, nadającą mu wyjątkowego charakteru. Równie bogata jest dostępna kolorystyka kołatek – można znaleźć klasyczne złote lub srebrne, a także czarne, miedziane lub pomalowane na dowolne kolory. Dzięki temu można z łatwością dopasować model do koloru drzwi oraz innych, zastosowanych w nich okuć, np. klamek i zamków.

Kołatka do drzwi – jaki model wybrać?

Wybierając tak unikalne okucie, jakim jest kołatka do drzwi, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. Dobrze pamiętać, że jest to element, który będzie znajdował się na zewnątrz, będzie więc narażony na działanie wielu szkodliwych czynników, takich jak zmienne temperatury, wilgoć oraz promieniowanie UV. Słabsze materiały mogą szybko zmatowieć i pokryć się rdzą, dlatego najlepiej postawić na modele zabezpieczone przed korozją i zniszczeniem. W przypadku drzwi ukrytych pod zadaszeniem można pozwolić sobie na mniej odporne materiały, jednak drzwi wystawione na działanie słońca i deszczu wymagają wykorzystania najbardziej odpornych okuć.

Kołatki do drzwi – zastępstwo dla dzwonków

Kołatka do drzwi jest także idealnym zastępstwem dla elektrycznych dzwonków – jej wykorzystanie z pewnością zadowoli wszystkich miłośników tradycyjnych rozwiązań. Dźwięk pukania do drzwi za jej pomocą będzie przyjemniejszy dla uszu i bardziej stonowany, niż większość melodii obecnych dzwonków, dlatego może przypaść do gustu wielu osobom.