Obróbka metali skrawaniem to proces, który polega na nadaniu metalowym elementom oczekiwanego kształtu oraz rozmiaru poprzez usuwanie niepotrzebnych fragmentów. Do najpopularniejszych metod obróbki skrawaniem zaliczamy toczenie, frezowanie oraz szlifowanie. Z jakich technologii mogą obecnie korzystać firmy zajmujące się obróbką metali? Do kogo adresowane są specjalistyczne usługi CNC umożliwiające pozyskanie konkretnych części metalowych?

Obróbka skrawaniem w technologii CNC

Pierwsze, prymitywne metody obróbki metali pojawiły się kilkaset lat przed naszą erą. Na przestrzeni lat stosowano zwykle obróbkę cieplną. Otóż, obrobka skrawaniem wymaga bowiem profesjonalnych maszyn wykorzystujących specjalne ostrza, wiertła oraz gwintownice. W dobie XXI wieku zakłady korzystają z technologii CNC, która całkowicie automatyzuje proces obróbki, a jednocześnie oferuje znacznie większe tempo oraz precyzję produkcji.

Określenie CNC to skrót od Computerized Numerical Control. Automaty tokarskie oraz inne urządzenia odpowiedzialne za obróbkę skrawaniem są sterowane komputerowo na podstawie ustalonego algorytmu. To pozwala na bardzo precyzyjną obróbkę, której finalnym rezultatem jest metalowa część zgodna co do nanometra z pierwotnym projektem. Z profesjonalnych usług CNC korzystają wszystkie gałęzie przemysłu, zaczynając od motoryzacji, a kończąc na meblarstwie.

Jakie elementy są produkowane w technologii CNC?

Do obróbki skrawaniem wykorzystuje się najczęściej pręty lub przygotówki o większej średnicy. Duże zakłady dysponują frezarkami, tokarkami oraz elektrodrążarkami sterowanymi komputerowo. Poprzez mechaniczne usuwanie skrawków metalu uzyskuje się docelowy kształt. W ten sposób powstają śruby, tuleje, wkręty, łączniki, nakrętki, gwinty oraz inne części metalowe, które są niezbędne w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Nowoczesna technologia CNC sprawia, że obróbka skrawaniem pozwala wyprodukować nawet kilkadziesiąt tysięcy elementów w ciągu jednej godziny.

Do kogo adresowane są profesjonalne usługi CNC?

Usługi CNC są niezbędne we wszystkich obszarach przemysłu, który wykorzystuje metalowe elementy do tworzenia konstrukcji oraz układów. W związku z tym, obróbka skrawaniem CNC najczęściej jest adresowana do dużych zakładów produkcyjnych, ale niektóre firmy są otwarte także na współpracę z prywatnymi klientami. Dzięki temu, niezbędne części mogą pozyskiwać np. warsztaty samochodowe, a także entuzjaści zajmujący się majsterkowaniem we własnym zakresie.