Rozwodów w Polsce przybywa. Czas pandemii również się do tego przyczynił. Przebywanie ze sobą 24 godziny na dobę mogło uaktywnić negatywne cechy współmałżonka, utajone problemy, a tym samym uzmysłowić, że relacja chyli się ku upadkowi. Wiele osób zrozumiało, że nie warto żyć w martwym związku, lecz iść naprzód. Stereotypowy rozwodnik to osoba dojrzała ( ok. 30-40 lat) mieszkająca w dużym mieście. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce? Pochyliła się nad tym zjawiskiem Iza Komendołowicz w książce „ Rozwód po polsku. Strach i nadzieje” ( Wydawnictwo W.A. B, 2019).
- Zdrada.
Dla wielu osób zdrada jest końcem związku, czynem niewybaczalnym. Szczególnie kobiety uważają, że jeśli mężczyzna zdradził raz, zrobi to po raz kolejny. Także mężczyźni nie radzą sobie ze świadomością, że zostali zdradzeni. Czasami lepiej jest zerwać relację, wystąpić o rozwód, aniżeli żyć w poczuciu zranienia i braku ufności. Okazuje się, że okazji do zdrady mamy wiele. Najczęściej jednak nawiązujemy romans z ludźmi, z którymi widujemy się na co dzień, z którymi pracujemy.
- Brak czasu, praca.
Krytykujemy osoby leniwe, mało ambitne oraz takie, które nie potrafią zarabiać pieniędzy. Jednak sytuacja odwrotna również może być przyczyną rozwodu. To zazwyczaj kobiety dobrze sytuowane wznoszą pozew, ponieważ nie kochanka, a praca zabrała im męża. Mają pieniądze, piękny dom, dużo wolnego czasu, ale czują się samotne. Nic tak nie niszczy związku jak nieobecność jednego z partnerów. W każdej relacji ważne jest wspólne spędzanie czasu, bliskość, rozmowy, czyli bycie razem.
- Alkohol i inne używki.
Mamy nieograniczony dostęp do wielu używek, co powoduje, że niektórzy z nas zatracają się w nałogach. Jeśli alkohol jest ważniejszy od partnera warto zastanowić się nad zerwaniem takiej relacji. Osoba, która nadużywa alkoholu, musi najpierw przyznać się przed samą sobą, że jest chora. Dopiero później może naprawiać relacje ze współmałżonkiem. To temat niezwykle trudny i złożony. Faktem jest jednak, że to zazwyczaj kobiety składają pozew z powodu picia męża. Robią to jednak w ostateczności, zazwyczaj walczą do samego końca o zachowanie małżeństwa i rodziny.
- Gry komputerowe.
Niektórych zdziwi taka przyczyna rozwodów, ale Iza Komendołowicz wskazała w swojej książce, że to jeden z coraz częściej pojawiających się problemów w związku. To mężczyźni w przeważającej części zatracają się w rzeczywistości gier komputerowych. Wirtualne życie przesłania im to prawdziwe. Gdy nie mogą grać, zachowują się jak ludzie odstawieni od narkotyku czy alkoholu. To poważny problem. Kobiety coraz częściej mówią, że mąż nie angażuje się w życie rodziny, bo żyje w świecie gier komputerowych.
- Hazard.
Smykałka do hazardu i ryzyka tkwi w każdym z nas. Niestety często zdarza się tak, że bezpieczna linia zostaje przekroczona. Ludzie uzależnieni od hazardu potrzebują profesjonalnej pomocy i wsparcia. Hazard rozbił niejedną rodzinę i związek, niektórych pozbawił oszczędności życia, innych wpędził w poważne kłopoty finansowe. To tylko pozory, że coś można wygrać. Zazwyczaj przegrywa się własne życie.
- Przemoc fizyczna i psychiczna.
W przeważającej części to kobiety doświadczają w związku przemocy psychicznej i fizycznej. Życie z partnerem, który bije lub znęca się nad współmałżonkiem to istne piekło. Trudno wyrwać się matni. Czytamy wiele takich historii. To zazwyczaj kobiety muszą znosić upokorzenie ze strony mężczyzn, nie zawsze mają siłę, możliwości i pieniądze, by odejść z takiej relacji. Pamiętać należy, że jeśli ktoś podniesie na nas rękę, to zapewne zrobi to po raz drugi i kolejny.
- Nowe życie.
Przybywa coraz więcej rozwodów wśród osób dojrzałych, po 50 -tym roku życia. Ludzie tacy odchowali już dzieci, cieszą się zdrowiem, mają pieniądze i mogą korzystać z życia. Wiele osób ( szczególnie kobiet) uświadamia sobie, że obecne małżeństwo ich nie satysfakcjonuje. Programy telewizyjne typu „Sanatorium miłości” ( TVP) pokazują, że seniorzy chcą kochać i być kochani. Wiek nie jest żadną przeszkodą, wręcz odwrotnie, zachęca do szaleństw.
Każde małżeństwo jest inne. Przyczyny rozwodów też bywają różne. Wymienione przeze mnie sytuacje jasno pokazują, jak wiele może być czynników niszczących relacje międzyludzkie te najbliższe, bo między żoną i mężem.