Otworzenie własnej działalności gospodarczej nie jest w dzisiejszych czasach niczym skomplikowanym. Niemniej jednak trzeba dopełnić odpowiednich formalności. Po pierwsze będzie potrzebny nad adres, który będzie stanowił siedzibę firmy. Obecnie dość popularnym rozwiązaniem jest wirtualne biuro, czyli usługa dzięki której otrzymujemy wirtualny adres bez względu na to, gdzie wykonujemy swoje obowiązki. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Na czym polega fenomen wirtualnego biura?

Wirtualne biuro to rozwiązanie dość nowe, które pojawiło się wraz z zapotrzebowaniem. Obecnie większość z nas pracuje przed komputerem, część prac może być wykonywana bez obecności w biurze. Rozwinęło się także wiele zawodów, które nie wymagają posiadania lokalu. Choć biuro wirtualne jest przeważnie kojarzone z wolnymi zawodami takimi, jak młode kancelarie prawne, fotograf, copywriter, grafik czy informatyk, to prawda jest taka, że każda firma może bez przeszkód korzystać z takich udogodnień.  Czemu to taka popularna opcja? Bo w ten sposób można znacznie zminimalizować koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co nie jest bez znaczenia w szczególności na początku prowadzenia biznesu. Wielu początkujących przedsiębiorców szuka oszczędności, co więcej niektórych w ogóle nie stać na wynajęcie biura, tymczasem dzięki usłudze biura wirtualnego można mieć adres w śródmieściu Warszawy. 

Główne zalety wirtualnego biura

Wiele osób zastanawia się, co oprócz atrakcyjnego adresu można zyskać, decydując się na współpracę w ramach wirtualnego biura. Zazwyczaj takie usługi łączą się z innymi udogodnieniami typu przestrzeń coworkingowa, którą można wykorzystać do spotkań z klientami czy kontrahentami biznesowymi. Można też od czasu do czasu, po prostu przyjść do biura popracować, wyrwać się z domowego biura, czy wymienić się kontaktami z innymi specjalistami. Do głównych zalet biura wirtualnego na pewno można zaliczyć również fakt, że w tym wypadku nie jest konieczne podawanie własnego adresu domowego. W ten sposób można zachować większą prywatność, co jest ważne szczególnie w dzisiejszych czasach. Nie warto upubliczniać swojego adresu domowego, bo mogą nas odwiedzić nieproszeni goście albo kontrola z urzędu. Warto oddzielać życie prywatnego od sfery zawodowej, to bardzo ważna kwestia. 

Czy to jest legalne?
Wirtualne biuro jest dość popularnym rozwiązaniem, szczególnie wśród mikroprzedsiębiorców. Jakiś czas temu pojawiły się plotki odnośnie tego, że Urząd Skarbowy zakwestionuje taki sposób rejestracji firmy i odmawia nadania mu numeru NIP. Pojawiały się głosy, że w tym wypadku nie da się w odpowiedni sposób zidentyfikować przedsiębiorcy, okazało się jednak, że w ogóle nie ma przesłanek pozwalających twierdzić urzędnikom, że pod takim adresem nie da się prowadzić interesów. Decydując się więc na korzystanie z wirtualnego adresu, nie musimy obawiać się, że będziemy mieć jakiekolwiek problemy. 

Wybierając adres najważniejszą kwestią będzie, jak już było wspomniane – lokalizacja. Podatki będą rozliczane według miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, w przypadku spółek bierze się pod uwagę siedzibę. Bez wątpienia jest to opcja warta rozważenia, bo w ten sposób można zaoszczędzić dużo pieniędzy, a także zadbać o swoją prywatność.