Branża kurierska to jedna z najszybciej rozwijających się obecnie branż w Polsce oraz na świecie. Wpływ na wzrastającą popularność tego typu usług ma niewątpliwie coraz powszechniejsze robienie przez klientów zakupów w Internecie. Często jest to prostsze i wygodniejsze niż udanie się do sklepu stacjonarnego, zwłaszcza jeżeli mieszka się w pewnej odległości od najbliższego dużego miasta. W takich sytuacjach najczęściej wybiera się sposób kupowania online z dowozem przez firmę kurierską.

Kto może pracować jako kurier?

W firmie kurierskiej zatrudnienie może zdobyć właściwie każdy, kto ma prawo jazdy kategorii B. Pracodawcy często mogą się asekurować koniecznością udowodnienia o wcześniejszej bezkolizyjnej jeździe. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza kiedy udostępniają pracownikowi własny samochód dostawczy z firmowym logiem. Ewentualny wypadek spowodowałby bowiem, że to firma będzie musiała na mocy Kodeksu pracy ponosić większość szkód z tytułu odszkodowania za szkody wynikłe z uszkodzenia przesyłek. Czasami firmy kurierskie wymagają także od kandydata na kuriera posiadania własnego samochodu: wówczas oferują oni zwrot kosztów za paliwo zużyte do czynności służbowych. W większości jednak praca polega na kierowaniu firmowymi, sporej wielkości „dostawczakami”.

Na czym polega praca kuriera?

Zadania kuriera są bardzo proste: odbiera on przesyłki z regionalnej bazy i rozwozi je po terenie, za który odpowiada. Najczęściej jest to jego własna okolica, w której mieszka i którą zna. W razie braku rozeznania w terenie powszechna jest dzisiaj umiejętność obsługi nawigacji GPS, więc kurier stosunkowo prosto dotrze do każdego wskazanego przez zleceniodawcę celu. Kurier najczęściej, w przeciwieństwie do listonosza, ma możliwość zostawienia paczki np. u sąsiada, jeżeli adresata nie zastał w domu. Dzieje się tak szczególnie po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu. Firmy kurierskie raczej nie zostawiają „awizo”, jak to się dzieje w przypadkach rozwożenia przesyłek przez pracowników Poczty Polskiej.

Ile może zarobić kurier?

Zarobki kuriera w dużej mierze zależą od jego skuteczności, doświadczenia oraz renomy firmy, w której pracuje. Generalnie jednak zazwyczaj jest to ok. 3500 złotych brutto na miesiąc, co przekłada się na ok. 2500 złotych licząc netto. Nie są to kwoty powalające, ale zawód nie wymaga ukończenia żadnych kursów dodatkowych ani studiów wyższych – wystarczy umiejętność prowadzenia samochodu, którą posiada większość osób w obecnym świecie.