projektory

Projektory coraz częściej znajdują zastosowanie w domach, stanowiąc cenne uzupełnienie kina domowego. Jakie są ich największe zalety i czy sprawdzą się w każdym salonie?

Projektory multimedialne – efektowne wyświetlanie filmów

Kiedyś projektory multimedialne kojarzyły się głównie z wyświetlaniem prezentacji w szkołach lub biurach. Obecnie są coraz bardziej docenianym sprzętem, dzięki któremu można oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości. Sprawdzają się świetnie jako element kina domowego – pozwalają bowiem na uzyskanie dużej przekątnej obrazu i zapewniają ciekawe efekty podczas seansów. W wielu domach zastąpiły nawet telewizor, szczególnie, że obecnie częściej korzystamy z odbiorników w celu oglądania platform VOD, niż programów telewizyjnych.

Nowoczesne projektory osiągają wysoką rozdzielczość obrazu i świetnie odwzorowują kolorystykę, dzięki czemu filmy ogląda się na nich równie dobrze, co na klasycznych ekranach. Oczywiście na rynku dostępne są modele o różnych parametrach – można znaleźć tanie wersje, które sprawdzą się u osób nie mających wysokich wymagań co do jakości obrazu oraz pragnących korzystać z tego rozwiązania jedynie od czasu do czasu. Urządzenia ze średniej lub wysokiej półki mogą za to zadowolić każdego miłośnika oglądania filmów na większym ekranie i pozwolić na stworzenie świetnego kina domowego, z którego będzie można często korzystać.

Zalety projektorów multimedialnych

Projektory multimedialne to przede wszystkim bardzo efektowne rozwiązanie, dzięki któremu można zamienić własny salon w małą salę kinową. W rodzinie, która lubi wspólnie zasiadać do seansów filmowych, taki sprzęt będzie z pewnością bardzo często wykorzystywany.

Urządzenia te są bardzo dobrą alternatywą dla telewizorów, szczególnie, że pozwalają na uzyskanie bardzo dużej przekątnej obrazu o wiele niższym kosztem, niż odbiorniki o zbliżonych rozmiarach. Projektor można też zawsze umieścić pod sufitem lub na ścianie, dzięki czemu zajmuje o wiele mniej miejsca, niż telewizor. W ramach ekranu można wykorzystać pustą ścianę lub specjalny ekran do projektorów, który można np. zamontować w podwieszanym suficie. Dzięki temu salon może łatwo przejść transformację od zwykłego pomieszczenia do mini sali kinowej i odwrotnie.

Czy projektory sprawdzą się w każdym salonie?

Choć projektor multimedialny to ciekawe rozwiązanie, zapewniające nowe wrażenia podczas seansów filmowych, wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia, aby mogło zostać dobrze wykorzystane. Niestety, nie sprawdzi się w małych salonach – wymaga bowiem zazwyczaj przynajmniej 1,5 – 2,5 m odstępu od ściany lub ekranu, na którym będzie wyświetlany obraz. Jeśli jednak posiadamy odpowiednio duże pomieszczenie i mamy możliwość wydzielenie jednej ściany pod ekran, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zainstalować w salonie projektor.

Projektory mogą być zastępstwem dla telewizorów – pod warunkiem, że domownicy korzystają z odbiornika głównie do oglądania filmów. Urządzenia nie sprawdzą się u osób często oglądających programy telewizyjne, u których odbiornik jest włączony praktycznie przez cały dzień.

Wybór odpowiedniego projektora do domu

Obecnie znajdziemy na rynku wiele projektorów multimedialnych, przeznaczonych również do użytku domowego. Mają one najróżniejsze parametry – coś dla siebie znajdą zarówno osoby o ograniczonym budżecie, które chcą korzystać z urządzenia jedynie od czasu do czasu, jak i wielbiciele oglądania filmów na większym ekranie, którzy są w stanie wydać więcej, aby uzyskać świetną jakość obrazu.

Podczas wyboru projektorów do domu w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rozdzielczość – do oglądania filmów najlepiej wziąć model, który zapewnia rozdzielczość Full HD. Ważna jest też jasność obrazu, która powinna osiągać przynajmniej poziom 2000 lumenów. Co ciekawe, urządzenia te nie są bezgłośne, a tańsze modele mają tendencję do generowania hałasu, który może niektórym przeszkadzać. Z tego względu najlepiej wybrać projektor, którego głośność pracy to maksymalnie 30 dB.